Dodatek za wysługę lat przysługuje członkowi korpusu służby cywilnej za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie, oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby bądź osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu zasiłek z ubezpieczenia społecznego. Tak wynika z § 4 ust. 2 rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 16 stycznia 2007 r. w sprawie określenia stanowisk urzędniczych, wymaganych kwalifikacji zawodowych, stopni służbowych urzędników służby cywilnej, mnożników do ustalania wynagrodzenia oraz szczegółowych zasad ustalania i wypłacania innych świadczeń przysługujących członkom korpusu służby cywilnej (DzU nr 12, poz. 79).

Zatem dodatek za wysługę lat powinien być wypłacany członkom korpusu służby cywilnej obok zasiłku chorobowego (wynagrodzenia za czas choroby) i zasiłku opiekuńczego. Ten przepis nie wymienia natomiast pobierania świadczenia rehabilitacyjnego oraz pobierania zasiłku macierzyńskiego wśród okresów, w których dodatek stażowy przysługuje w całości. Nie ma więc podstaw prawnych, aby wypłacać go obok świadczenia rehabilitacyjnego i zasiłku macierzyńskiego. Tym samym do podstawy wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego i zasiłku macierzyńskiego wypłacanych w czasie trwania stosunku pracy powinien być wliczony dodatek za wysługę lat. Przypominamy, że podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego stanowi podstawa wymiaru zasiłku chorobowego poprzedzającego to świadczenie, uwzględniająca wskaźnik waloryzacji obowiązujący w kwartale, w którym powstało prawo do świadczenia rehabilitacyjnego.

Jeżeli urzędnik obok zasiłku chorobowego pobierał dodatek za wysługę lat, to płatnik świadczenia rehabilitacyjnego powinien go uwzględnić w podstawie wymiaru. Bierze przy tym pod uwagę kwoty tego dodatku wypłacone za poszczególne miesiące, przyjęte do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, poprzedzającego świadczenie rehabilitacyjne. Zatem uwzględnia się dodatek za wysługę lat w średniej kwocie wypłaconej za poszczególne miesiące przyjęte do ustalenia podstawy wymiaru, a nie w wysokości ostatnio wypłaconego dodatku.

Autorka jest radcą prawnym w Departamencie Ubezpieczeń Społecznych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej