Jeżeli w 2008 r. firma wypłaca zasiłki z ubezpieczenia chorobowego, to powinna również wypłacić zleceniobiorcy zasiłek chorobowy. Tak stanowi art. 61 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
Zleceniobiorca musi jednak spełniać warunki wymagane do uzyskania takiego świadczenia. Oczywiście firma wypłaca zasiłki tylko w trakcie trwania zlecenia. Jeśli 30 listopada 2007 r. zakład zatrudniał powyżej 20 osób, to jest zobowiązany do wypłaty w 2008 r. swoim pracownikom i zleceniobiorcom ubezpieczonym chorobowo zasiłków: chorobowych, opiekuńczych i macierzyńskich, a także świadczenia rehabilitacyjnego.
Ustalając ten limit, w liczbie ubezpieczonych chorobowo uwzględniamy:
- pracowników bez względu na wymiar czasu pracy, w tym uczniów,
- zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego chałupników,
- zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego zleceniobiorców,
- osoby przebywające na urlopach macierzyńskich,
- zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego prowadzących działalność gospodarczą i osoby współpracujące.
Do ubezpieczonych nie wliczamy natomiast osób przebywających na urlopach wychowawczych i bezpłatnych.
Gdyby zwolnienie przeciągnęło się poza datę, do której zawarto umowę-zlecenie, dalszy zasiłek chorobowy wypłaca ZUS. W takim wypadku trzeba przekazać ZUS zarówno zwolnienie lekarskie na druku ZUS ZLA, jak i formularz ZUS Z3a. Umożliwi on ZUS ustalenie prawidłowej wysokości zasiłku chorobowego dla byłego zleceniobiorcy.
Autorka jest radcą prawnym w Departamencie Ubezpieczeń Społecznych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej