[b]Przebywająca na urlopie wychowawczym pracownica za kilka dni urodzi kolejne dziecko i przejdzie na urlop macierzyński. Jej angaż wciąż opiewa na starą kwotę sprzed poprzedniej ciąży, która jest niższa niż obecna płaca minimalna. Czy pracodawca musi zmienić jej kwotę wynagrodzenia na umowie na obecną minimalną, aby zasiłek macierzyński wypłacać jej w wysokości tego minimum? [/b]
Zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków z ubezpieczenia społecznego pracowników reguluje rozdział 8 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=779D2E8B04C7B0B1B46B98D7384B5326?id=176768]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.[/link], dalej ustawa chorobowa).
Zgodnie z jej art. 36 podstawę wymiaru zasiłku, w tym macierzyńskiego, stanowi u pracownika przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone mu za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego (macierzyńskiego) ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstało prawo do zasiłku. Gdy pracownik przez cały okres, z którego ustala się podstawę zasiłku, przebywa na urlopie wychowawczym, stosujemy art. 37 ust. 1 i 2 ustawy.
Zgodnie z nim do ustalenia podstawy wymiaru przyjmuje się wynagrodzenie za miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku, określone w umowie o pracę lub w innym akcie, na podstawie którego powstał stosunek pracy, jeżeli wynagrodzenie przysługuje w stałej miesięcznej wysokości. Podobnie[b] Sąd Najwyższy orzekł w wyroku z 27 września 2006 r. (I UK 54/06).[/b]
Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego ustalana z tytułu pracy na cały etat nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71 proc. tego wynagrodzenia. Tak stanowi art. 45 ustawy chorobowej.
Na podanych zasadach szef powinien więc wyliczyć podstawę zasiłku macierzyńskiego pracownicy, która urodziła kolejne dziecko podczas urlopu wychowawczego. A jeżeli tak ustalona podstawa byłaby niższa od minimalnego wynagrodzenia, należy ją podnieść do minimalnej podstawy wymiaru, czyli do 1136,44 zł (1317 zł pomniejszone o 13,71 proc.).
[i]Autork jest radcą prawnym w Departamencie Ubezpieczeń Społecznych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej[/i]