[b]Czy w domach pomocy społecznej dla osób przewlekle chorych psychicznie pracą o szczególnym charakterze jest praca: pielęgniarki, opiekuna, pracownika socjalnego, rehabilitanta, instruktora terapii zajęciowej, pokojowej, kierowcy, wszyscy oni mają bezpośredni kontakt z osobami psychicznie chorymi. A co z dyrektorem DPS?[/b]
[b]Odpowiadają:[/b]
[i][b]Bernard Jaroszewicz naczelnik Wydziału Składek w Departamencie Ubezpieczeń i Składek centrali ZUS[/b]
[b]Wiktor Zawieska zastępca dyrektora CIOP PIB ds. techniki i wdrożeń [/b]
[b]Barbara Krzyśków z Zakładu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy CIOP PIB [/b][/i]
Zgodnie z poz. 23 załącznika 2 do [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2885A5745EE4CF4A90EA959543AE5A29?id=294728]ustawy o emeryturach pomostowych[/link] za pracę o szczególnym charakterze uznaje się pracę personelu medycznego oddziałów psychiatrycznych i leczenia uzależnień w bezpośrednim kontakcie z pacjentami.
Wprawdzie w przepisach nie ma definicji personelu medycznego, to jednak należy za taki uznać ten, którego praca wymaga szczególnych predyspozycji psychofizycznych gwarantujących jej należyte wykonywanie w sposób niezagrażający bezpieczeństwu publicznemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób (art. 3 ust. 3 ustawy o emeryturach pomostowych).
Nie będą więc to wszystkie prace, w czasie wykonywania których pracownik ma kontakt z pacjentami.
Nie będzie to również praca dyrektora domu pomocy społecznej.