Reklama
Rozwiń

Bez prawa do urlopu, ale z zasiłkiem

Obecnie panuje przekonanie, że opłacanie wysokich składek z działalności nie przekłada się na wysoki zasiłek macierzyński. To prawda tylko w części. Przedsiębiorcza mama może sama sprawdzić, czy jest to dla niej korzystne.

Publikacja: 27.07.2017 07:00

Bez prawa do urlopu, ale z zasiłkiem

Foto: 123RF

Uprawnienia związane z rodzicielstwem kobiety zatrudnionej na podstawie umowy o pracę uregulowane są w kodeksie pracy. Z jego przepisów wprost wynika, że pracownik ma co do zasady prawo do 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, 32 tygodni urlopu rodzicielskiego oraz urlopu wychowawczego. Regulacje te nie dotyczą jednak osób prowadzących działalność gospodarczą, bowiem nie podlegają one przepisom kodeksu pracy. Oznacza to, że przedsiębiorczym mamom nie przysługuje prawo do urlopu macierzyńskiego.

Matki prowadzące działalność gospodarczą są jednak uprawnione do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający czasowi trwania urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Warunkiem uzyskania prawa do zasiłku jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu w momencie narodzin dziecka. O ile w przypadku osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę ubezpieczenie chorobowe jest obowiązkowe, tak dla przedsiębiorcy jest ono dobrowolne. Objęcie nim zależy więc od jego decyzji w tym zakresie. Jeśli zatem przedsiębiorcza mama chce otrzymywać zasiłek macierzyński, musi zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ZUS
ZUS wydał decyzję w sprawie oskładkowania świadczeń urlopowych
ZUS
W tych sytuacjach nie zabiorą ci zasiłku chorobowego. Nowa propozycja rządu
ZUS
Miejsce zamieszkania w Chinach, a składki w Polsce
ZUS
Będzie można sprawdzić swojego kontrahenta w ZUS
ZUS
Długi w ZUS liczone w miliardach złotych