Ostatni projekt nowelizacji Polskiego Ładu to dobry kierunek, zmiany są jednak niewystarczające. Przede wszystkim trzeba uprościć zasady liczenia firmowej składki zdrowotnej. Tak wynika z listu organizacji księgowych i biur rachunkowych oraz grupy doradców podatkowych skierowanego do premiera Mateusza Morawieckiego.

– Polski Ład szalenie skomplikował zasady rozliczania składki zdrowotnej u przedsiębiorców. Przy jej obliczaniu napotykamy mnóstwo problemów – mówi Aneta Lech, przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych przy Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce, jedna z sygnatariuszek listu.

O błąd nietrudno

Zgodnie z Polskim Ładem przedsiębiorcy na skali oraz liniowym PIT obliczają składkę od dochodu z działalności. W każdym miesiącu trzeba ją więc liczyć na nowo (wcześniej była w stałej kwocie). Na dodatek dochód składkowy jest ustalany na trochę innych zasadach niż podatkowy (nowelizacja z 9 lutego naprawiła kilka kwestii, ale księgowi podkreślają, że nie zlikwidowała wszystkich rozbieżności). O błąd nietrudno, choćby wtedy, gdy biura rachunkowe dostają faktury od przedsiębiorców z opóźnieniem.

Jak to uprościć?

Przedsiębiorcy powinni mieć możliwość odprowadzania składek uproszczonych, czyli w stałej kwocie – proponują autorzy listu. Podstawą wymiaru byłyby dochody sprzed dwóch lat. Wyrównanie następowałoby w rozliczeniu rocznym. – Takie rozwiązanie jest już stosowane przy płaceniu zaliczek na PIT i na pewno przedsiębiorcy przyjmą je z zadowoleniem. Jest też bezpieczne dla Skarbu Państwa – podkreślają.

Czytaj więcej

Obniżka podwyżki obciążeń, czyli rząd szykuje zmiany w Polskim Ładzie

Następna propozycja dotyczy korekty składek. Z Polskiego Ładu wynika, że przedsiębiorcy mają na nią czas tylko do końca czerwca następnego roku.

– To zdecydowanie za mało. Przedsiębiorcy powinni mieć pięć lat na korekty, czyli tyle, ile ma ZUS na weryfikację rozliczeń – twierdzą księgowi. Dodają, że powinno się też wydłużyć terminy na wnioski o zwrot nadpłaconych składek. Nowy system rozliczania powoduje, że takich nadpłat będzie bardzo dużo. Przedsiębiorcy muszą odprowadzać składkę także za miesiące, w których nic nie zarobili. Dotyka to zwłaszcza prowadzących działalność sezonową czy wykonujących długoterminowe usługi i kontrakty, np. roboty budowlane. Dlatego autorzy listu proponują wprowadzenie takiej samej techniki obliczania składki, jak zaliczek na PIT.

Za dużo za rodzinę

Kolejna sprawa: składka płacona przez przedsiębiorcę za osoby współpracujące.

– To z reguły najbliższa rodzina, która pomaga w prowadzeniu firmy. Polski Ład podniósł znacznie, z niewiadomych powodów, ich składki. Prowadzi to de facto do podwójnego oskładkowania tych samych dochodów – mówi doradca podatkowy Izabela Leśniewska, jedna z sygnatariuszek listu.

Projekt nowelizacji Polskiego Ładu z 24 marca obniża składkę osób współpracujących.

– To dobra, ale niewystarczająca zmiana. Trzeba składkę bardziej zmniejszyć albo zmienić zasady jej liczenia – podkreślono w liście.

Księgowi i doradcy przypominają też, że Polski Ład zakazał odliczania składki zdrowotnej od PIT. Projekt z 24 marca wprowadza możliwość pomniejszania podstawy opodatkowania, ale nie dotyczy to przedsiębiorców na skali, a poza tym inni odliczą tylko część składki.

– Tu także potrzebne są bardziej zdecydowane zmiany, odciążające biznes – mówi Izabela Leśniewska.

Autorzy listu apelują też o wprowadzenie możliwości ponownego wyboru zasad firmowego rozliczenia. Zmiany proponowane przez rząd, które mają wejść 1 lipca (przede wszystkim obniżka PIT do 12 proc.), powodują, że dla wielu przedsiębiorców wcześniejsza decyzja może okazać się niekorzystna.

– Ponowny wybór powinien być możliwy w terminie składania zeznania za 2022 r., gdy będą już ostatecznie znane zasady opodatkowania i oskładkowania – czytamy w liście.

Postulaty informatyków i duchownych

Obniżka stawki PIT, nowa kwota zmniejszająca podatek, koniec ulgi dla klasy średniej, odliczenie składki zdrowotnej u niektórych przedsiębiorców – takie zmiany zaproponowano w projekcie nowelizacji Polskiego Ładu z 24 marca. Ministerstwo Finansów obecnie analizuje zgłoszone do niego uwagi. Jest ich sporo, oto przykłady.

Stowarzyszenia reprezentujące branżę teleinformatyczną proponują, aby przy okazji nowelizacji uprościć i ujednolicić zasady kwalifikowania usług IT do poszczególnych stawek ryczałtu. Polska Izba Przemysłu Chemicznego zwraca uwagę na kolejne obowiązki dla pracodawców. Chodzi o informowanie nowych pracowników o tym, jakie mogą składać wnioski i oświadczenia. Oznacza to dodatkowe dokumenty i procedury. Związek Pracodawców „Polska Miedź” pisze o nierównym traktowaniu seniorów. Z nowelizacji wynika bowiem, że zwolnienie z PIT ma być tylko dla tych, którzy nigdy nie brali emerytury. Konferencja Episkopatu Polski postuluje przywrócenie możliwości odliczania składki zdrowotnej przez osoby duchowne.