Jak informowaliśmy w „Rzeczpospolitej”, w listopadzie do ZUS-u wpłynęło ponad 1,3 miliona wniosków o zwolnienie z opłacania składek. Chodziło o składki grudniowe, płatne do 20 stycznia. 18 grudnia około 837 tysięcy wnioskodawców otrzymało informację o przyznaniu ulgi. Niektórzy z płatników jednak muszą poprawić swoje wnioski.
Początkowo zakładano, że wniosek o wakacje składkowe będzie łatwy i płatnicy sprawnie go wypełnią. Jak się jednak okazało, przyniósł problemy, szczególnie w kwestii prawidłowego rozliczenia pomocy de minimis. W związku z tym aktualnie wielu wnioskodawców otrzymuje informację o tym, że muszą dokonać korekty. Mają na to 7 dni od daty doręczenia wezwania. Pojawiają się one na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.
Jak sprawdzić, na jakim etapie jest wniosek o wakacje składkowe?
Płatnik ma możliwość sprawdzenia, na jakim etapie jest jego wniosek o wakacje składkowe.
KROK 1. Należy wejść na PUE ZUS i zalogować się do platformy. W tym celu można użyć loginu i hasła do eZUS lub skorzystać z opcji login.gov.pl bądź kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Login.gov.pl daje wiele możliwości, między innymi logowanie przez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel.
KROK 2. Po zalogowaniu klikamy w KONTO PŁATNIKA.
KROK 3. Wybieramy zakładkę PŁATNIK, a następnie w bocznym menu ZWOLNIENIE Z OBOWIĄZKU OPŁACENIA SKŁADEK.
Poprawki we wniosku RWS – jak je wprowadzić?
W przypadku, gdy okaże się, że wniosek wymaga poprawek, konieczna jest jego korekta w PUE ZUS.
KROK 1. Po zalogowaniu na konto płatnika wybieramy z bocznego menu KREATORY WNIOSKÓW.
KROK 2. Następnie w bocznym menu zaznaczamy KREATOR WNIOSKU O ZWOLNIENIE Z OBOWIĄZKU OPŁACENIA SKŁADEK ZA WSKAZANY MIESIĄC – RWS (WAKACJE SKŁADKOWE).
KROK 3. Po prawej stronie menu bocznego wyświetli się kreator wniosku. W polu RODZAJ WNIOSKU należy wówczas wybrać UZUPEŁNIENIE/KOREKTA WNIOSKU i kliknąć DALEJ.
KROK 4. Należy wybrać wniosek, który chcemy poprawić, poprzez wybranie przycisku KORYGUJ.
Skorygować można niemal wszystkie części wniosku oprócz Danych płatnika oraz Treści wniosku (wnioskowany miesiąc zwolnienia).
Jak wskazuje ZUS wniosek można uzupełniać lub poprawiać tylko do momentu rozpatrzenia jego pierwszej wersji. Nie należy składać takiego samego wniosku za ten sam miesiąc, jeśli pierwszy jest nadal rozpatrywany. Taki dokument zostanie pominięty. W przypadku pomyłek konieczne jest skorzystanie z opcji uzupełnienia lub korekty.