Podkreślił to Naczelny Sąd Administracyjny w postanowieniu z 26 września 2013 roku (II GSK 1770/13).

Wiosną bieżącego roku mężczyzna poskarżył się na ZUS do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, że urząd nie chciał podjąć postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji o wyłączeniu z ubezpieczeń, z tytułu umowy o pracę nakładczą.

Sąd powołując się na zapisy ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi odrzucił skargę. Zwrócił uwagę, że sprawa nie powinna zostać skierowana do niego, gdyż nie należy do właściwości sądu administracyjnego.

WSA podzielił ugruntowane stanowisko Sądu Najwyższego podjęte w uchwale siedmiu sędziów, że od ostatecznych decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, o których mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych – w tym w przedmiocie nieważności decyzji, przysługuje odwołanie do właściwego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Sąd wyjaśnił, że skoro określony rodzaj sprawy należy do zakresu spraw cywilnych, rozpatrywanych w sądzie powszechnym, to bezwzględnie w tych sprawach, wyłączona jest właściwość sądów administracyjnych (mimo, że skarżone są decyzje administracyjne).

Mężczyzna wniósł skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W uzasadnieniu przekonywał, że sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych nie są absolutnie sprawami cywilnymi, gdyż wywodzą się ze stosunku o charakterze administracyjnoprawnym, są rozpatrywane na zasadach przepisów ubezpieczeń społecznych oraz kodeksu postępowania administracyjnego.

Kasator dodał, że sąd powszechny nie ma możliwości stwierdzenia nieważności decyzji ZUS, gdyż kwestia wad decyzji administracyjnej, czy postępowania przed organem rentowym może być rozpatrywana jedynie przez sąd administracyjny.

NSA przyjrzał się bliżej aktom administracyjnym i orzekł, że w sprawie nie zapadła decyzja ostateczna, gdyż ZUS jest na etapie postępowania odwoławczego – zatem stwierdzenie nieważności nie może być w ogóle brane pod uwagę.

Odnosząc się do zarzutów skargi podzielił linię orzeczniczą zaprezentowaną przez sąd niższej instancji, że każda decyzja organu rentowego wydana w przedmiocie uchylenia, zmiany lub unieważnienia – podlega zaskarżeniu w drodze odwołania, jako środka przeniesienia sprawy na drogę postępowania przed sądem powszechnym.

Orzeczenie jest prawomocne.