Nowe rozporządzenie ma zastąpić wielokrotnie nowelizowane  z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Do najważniejszych zmian należy  nowy wniosek ZUS Z-3b dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, osób z nimi współpracujących i duchownych. Ten druk  jest znacznie prostszy od składanego  obecnie  wniosku ZUS-Z-3a. Wypełnianie go budzi   wiele kłopotów.  Jest   dość skomplikowany, gdyż dotyczy wielu grup ubezpieczonych, np. posłów i senatorów, funkcjonariuszy celnych. Wypełnia się go także na potrzeby wypłaty świadczeń po wypadku przy pracy. Na nowym druku osoba prowadząca działalność gospodarczą będzie musiała podać jedynie NIP (lub REGON), swoje dane osobowe i numer konta, na które ma zostać przelane świadczenie z ubezpieczenia chorobowego.

Do wypłaty zasiłku macierzyńskiego wystarczy kopia aktu urodzenia

Występująca o wypłatę zasiłku macierzyńskiego   kobieta prowadząca działalność gospodarczą  po zmianach będzie  mogła złożyć potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez płatnika (czyli siebie) kopię aktu urodzenia dziecka. Obecnie   z wnioskiem ZUS-Z-3a trzeba złożyć odpis aktu urodzenia, co często oznacza konieczność występowania o ich wydanie do urzędu stanu cywilnego.

Łatwiejsze będą starania w ZUS o zasiłek dla ciężarnej, po tym jak firma, w której była zatrudniona, zbankrutowała lub została zlikwidowana. Obecnie taka pracownica musi przynieść do ZUS zaświadczenie z właściwego powiatowego urzędu pracy o tym, że nie ma tam dla niej żadnej propozycji zatrudnienia. Urzędnicy niechętnie wystawiali takie zaświadczenia, co znacznie komplikowało zabieganie o takie świadczenie. Po zmianach wystarczy oświadczenie zainteresowanej.

Rozporządzenie ma wejść w życie w ciągu 14 dni od ogłoszenia.

etap legislacyjny: po konsultacjach społecznych