Z zasiłku macierzyńskiego może skorzystać także ubezpieczony ojciec dziecka. Prawo daje mu taką możliwość, jeżeli matka wykorzysta co najmniej 14 tygodni wolnego. Pozostałą część może scedować na tatę, który uzyskał prawo do urlopu macierzyńskiego lub przerwał działalność zarobkową, by opiekować się dzieckiem. Urlop macierzyński trwa 20 tygodni w razie urodzenia jednego dziecka i 31 tygodni w wypadku bliźniaków. Dla większej liczby dzieci jest jeszcze dłuższy.

O zasiłek macierzyński może wystąpić też ubezpieczony ojciec, jeżeli mama pójdzie do szpitala po wykorzystaniu ośmiu tygodni zasiłku macierzyńskiego po porodzie. W obu wypadkach warunkiem skorzystania z urlopu macierzyńskiego przez ojca jest zatem posiadanie prawa do tego urlopu przez matkę dziecka.

Tata może wykorzystać także dodatkową część urlopu macierzyńskiego, gdy mama nie będzie z niego korzystać. Dodatkowy urlop macierzyński trwa cztery tygodnie w razie urodzenia jednego dziecka oraz sześć tygodni w wypadku co najmniej dwojga.

Taki fakultatywny urlop można łączyć z aktywnością zawodową. Praca w tym okresie nie może jednak zajmować więcej niż połowę pełnego etatu. By skorzystać z tej opcji, trzeba złożyć wniosek pracodawcy w terminie nie krótszym niż siedem dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy.

Niezależnie od urlopu i dodatkowej części macierzyńskiego tata dziecka może iść na tzw. urlop ojcowski. Od początku roku wynosi on dwa tygodnie.

Na wykorzystanie takiego urlopu ojciec ma 12 miesięcy od przyjścia na świat dziecka. O skorzystaniu z tego świadczenia decyduje sam zainteresowany. Aby nie zaskakiwać pracodawcy, wniosek o urlop ojcowski musi być złożony co najmniej na siedem dni przed planowanym urlopem.

Tata może również wziąć urlop wychowawczy.

więcej w serwisie:

Zasiłki

»

Zasiłek macierzyński

Urlopy

»

Urlop macierzyński i ojcowski