- Dwoje wspólników spółki cywilnej, zatrudniającej pracowników, dobrowolnie przystąpiło do ubezpieczenia chorobowego. Czy współwłaścicieli spółki cywilnej zalicza się do limitu osób, od którego zależy wypłacanie przez pracodawcę zasiłków, jeśli są rozliczani w osobnych deklaracjach DRA?
– pyta czytelnik.
Nie
, wspólników spółki cywilnej rozliczających się osobno nie wliczamy do liczby ubezpieczonych, od której zależy, kto będzie płatnikiem zasiłków. A jest nim:
- płatnik składek na ubezpieczenie chorobowe, który zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych,
- ZUS – w pozostałych przypadkach.
Na 30 listopada
Liczbę ubezpieczonych ustala się na rok kalendarzowy według stanu na 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego, a w stosunku do płatników składek, którzy na ten dzień nie zgłaszali nikogo do ubezpieczenia chorobowego, według stanu na pierwszy miesiąc, w którym dokonali takiego zgłoszenia.
Zatem o byciu w danym roku płatnikiem zasiłków decyduje liczba ubezpieczonych chorobowo – obowiązkowo lub dobrowolnie – na konkretny dzień, czyli ostatni dzień listopada roku poprzedniego. Późniejsze zmiany w stanie ubezpieczonych nie mają już znaczenia.
W kręgu osób liczących się przy ustalaniu podmiotu uprawnionego do wypłaty i rozliczania zasiłków są właściciele, którzy podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu prowadzenia działalności i przystąpili do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.
Podpowiedzi ZUS
ZUS w swoim komentarzu do ustawy z 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.) podpowiada, kogo uwzględniać, a kogo pominąć w liczbie ubezpieczonych.
I tak, wliczamy:
- pracowników (w tym również zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego),
- osoby wykonujące pracę nakładczą podlegające ubezpieczeniu chorobowemu,
- podlegające ubezpieczeniu chorobowemu osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz osoby z nimi współpracujące,
- podlegające ubezpieczeniu chorobowemu osoby prowadzące działalność pozarolniczą oraz osoby z nimi współpracujące.
Wykluczamy natomiast osoby przebywające na urlopach wychowawczych i bezpłatnych.
Przedsiębiorca prowadzący firmę jednoosobowo (osoba fizyczna) zgłasza siebie w ZUS jako płatnika na druku ZUS ZFA, podając dane identyfikacyjne NIP i REGON nadany przez GUS. Na podstawie zgłoszenia płatnika składek zakładane jest w ZUS konto płatnika składek, na którym rozliczane są składki na poszczególne ubezpieczenia za wszystkich ubezpieczonych.
Cykliczne rozrachunki z ZUS odbywają się w ten sposób, że właściciel, ewentualnie z osobą współpracującą – jeśli taka jest, składa jeden komplet dokumentów, tzn. raporty imienne za osoby ubezpieczone, w tym za siebie, oraz jedną zbiorczą deklarację ZUS DRA. Wówczas właściciel mieści się w liczbie ubezpieczonych przesądzającej o roli płatnika zasiłków.
Odmienna procedura
W przypadku wspólników spółek cywilnych (a także jawnych, komandytowych, partnerskich) zgłoszenie płatnika i rozliczenia składek wyglądają inaczej. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej płatnikiem składek na własne ubezpieczenia społeczne i zdrowotne jest każdy ze wspólników indywidualnie.
Natomiast sama spółka pełni funkcję płatnika składek tylko za osoby zatrudnione w tej spółce i wykonujące tam pracę (np. pracowników, zleceniobiorców). W związku z tym spółka jako płatnik składek na druku zgłoszenia płatnika składek ZUS ZPA wskazuje NIP spółki, jej REGON i nazwę skróconą.
Każdy ze wspólników jako płatnik składek na własne ubezpieczenia zgłasza się w ZUS na formularzu ZUS ZFA z własnymi, odrębnymi danymi identyfikacyjnymi: NIP i PESEL. Posługiwanie się numerami nadanymi spółce jest nieprawidłowe.
Dane NIP i REGON podaje się, jeżeli wspólnik spółki prowadzi również odrębną działalność gospodarczą, inną niż działalność w formie spółki.
W konsekwencji takiego zgłoszenia płatnika składek spółka składa do ZUS dokumenty za wszystkich ubezpieczonych, w stosunku do których jest płatnikiem składek, a wspólnicy rozliczają się odrębnie, na osobnych deklaracjach DRA. Stąd nie są uwzględniani w liczbie osób, od której zależy, kto będzie płatnikiem zasiłków.
Czytaj również:
Kto finansuje zasiłki chorobowe
Zobacz serwisy:
» ZUS » Składki ZUS » Kto i od jakiej umowy płaci składki » Wspólnicy
» Kadry i płace » ZUS » Zasiłki » Zasiłek i wynagrodzenie chorobowe
» Kadry i płace » ZUS » Składki ZUS » Dokumenty, rejestracja, rozliczenia