[b]- Czy należy się wynagrodzenie chorobowe pracownikowi zatrudnionemu od 22 grudnia 2010 r. na umowę o pracę, który przyniósł zwolnienie lekarskie na okres 11 – 20 stycznia 2011 r.? Osoba ta ma 12-letni staż z poprzedniego zakładu pracy, z czego cztery lata to urlop wychowawczy. Czy uwzględnia się to świadectwo (przerwa między zatrudnieniem w naszej firmie a tej poprzedniej wynosi rok)?[/b] – pyta czytelniczka.

Do dziesięcioletniego okresu obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego, które upoważnia do otrzymania świadczenia chorobowego już od pierwszego dnia tego ubezpieczenia, bez okresu wyczekiwania, nie zalicza się okresu urlopu wychowawczego (pkt 19 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej).

Oznacza to, że pracownik nie może liczyć na wynagrodzenie chorobowe za cały okres styczniowej nieobecności z powodu choroby. Miał bowiem roczną przerwę w ubezpieczeniu chorobowym i nie ma odpowiedniego stażu po odliczeniu urlopu wychowawczego.

[srodtytul]Za 33 lub 14 dni[/srodtytul]

Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek

- choroby lub

- odosobnienia w związku z chorobą zakaźną.

Wynagrodzenie chorobowe przysługuje za łącznie 33 dni w roku kalendarzowym, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia, za 14 dni (art. 92 § 1 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/1995_99/DU1998Nr%2021poz%20%2094.asp]kodeksu pracy[/link]). Limity 33 i 14 dni niedyspozycji ustala się, zliczając poszczególne okresy niezdolności do pracy w danym roku, bez względu na przerwy między nimi, a także ilość pracodawców, z którymi pracownik współpracował.

Uwzględnia się w nich zarówno okresy chorobowe, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie, jak i okresy niepłatne z powodów określonych w art. 14 – 17 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2010/DU2010Nr%2077poz%20512.asp]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.[/link], dalej ustawa zasiłkowa), m.in. za sfałszowane zwolnienie lekarskie, pracę w czasie orzeczonej niezdolności, nabawienie się choroby w wyniku umyślnego przestępstwa.

Wynagrodzenie chorobowe nie przysługuje w przypadkach, w których pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego, zgodnie z przepisami ustawy zasiłkowej.

Począwszy od 34 dnia (lub 15) niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia społecznego.

[srodtytul]Najpierw wyczekiwanie[/srodtytul]

Zasiłek chorobowy z kolei przysługuje pracownikowi, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Jednak nie zawsze tak od razu. Najpierw bowiem trzeba mieć za sobą tzw. okres wyczekiwania.

Osoba ubezpieczona obowiązkowo, tak jak pracownicy, nabywa prawo do zasiłku chorobowego (a więc i wynagrodzenia chorobowego) po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, i to niezależnie od rodzaju zawartej umowy – na okres próbny, na czas określony i na czas wykonania określonej pracy czy na czas nieokreślony.

Do okresu wyczekiwania zalicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo i dobrowolnie, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

Jednak są konkretne okoliczności, wymienione w art. 4 ust. 3 ustawy zasiłkowej, które dają prawo do zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego. Jest to m.in. wypadek w drodze do lub z pracy lub posiadanie przez osoby ubezpieczone obowiązkowo co najmniej dziesięcioletniego obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.

[ramka][b]RADZIMY CZYTELNICZCE[/b]

Okres niezdolności do pracy z powodu choroby, za który pracownik nie ma prawa do zasiłku lub wynagrodzenia chorobowego z powodu okresu wyczekiwania, traktuje się na równi z okresem ubezpieczenia chorobowego.

Oznacza to, że okres wyczekiwania upłynął pracownikowi z pytania 20 stycznia br., przy czym cały okres zwolnienia lekarskiego jest tu wliczony do okresu ubezpieczenia.

Wynagrodzenie chorobowe będzie pracownikowi przysługiwało od pierwszego dnia kolejnej udokumentowanej choroby.[/ramka]