Aktualizacja: 21.03.2025 18:45 Publikacja: 06.02.2025 05:50
Foto: Adobe Stock
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, zapowiedziała wprowadzenie rozwiązań mających na celu zachęcenie seniorów do dłuższej aktywności zawodowej. Wprawdzie zapowiedzi te są bardzo ogólne, ale pojawił się w nich pomysł skrócenia wymiaru czasu pracy seniorów, który mógłby stanowić dla nich argument za kontynuowaniem zatrudnienia.
Skrócenie czasu pracy może być korzystne z punktu widzenia seniorów ze względu na niemożność lub brak chęci do pracy na pełny etat, ale z perspektywy pracodawcy wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Może bowiem wpłynąć na organizację pracy w firmie, szczególnie w przypadku stanowisk wymagających zaangażowania na pełen etat. Aby zapewnić ciągłość i efektywność pracy, pracodawca może być zmuszony do dostosowania godzin pracy innych pracowników lub zwiększenia liczby zatrudnionych, a to pociąga za sobą dodatkowe koszty. Ponadto, jeśli skrócenie czasu pracy oznacza proporcjonalne obniżenie wynagrodzenia, może to wpłynąć na chęć podejmowania przez seniorów pracy w miejsce korzystania z uprawnień emerytalnych. Ważne będzie więc, aby takie zmiany były odpowiednio dostosowane do potrzeb zarówno pracodawców jak i samych seniorów – wprowadzenie takich rozwiązań w ramach programów pilotażowych pozwoli na ocenę ich efektywności.
Nie można podejmować decyzji o zatrudnieniu, zwolnieniu czy awansie wyłącznie na podstawie przynależności do grupy uprzywilejowanej.
Przybywa zadłużonych płatników. Mogą wnioskować o odroczenie terminu płatności, rozłożenie należności na raty, a nawet ich umorzenie. Decyzja ZUS, choć uznaniowa, nie może być dowolna i podlega kontroli sądowej.
Przed pracodawcami nie lada wyzwanie, aby jednocześnie zapewnić zgodność z nowymi regulacjami dot. różnorodności i nie narazić się na oskarżenia o dyskryminację.
Osoba, która szkodzi zgłaszającemu naruszenia prawa, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Ustawa o ochronie sygnalistów zawiera przepisy karne.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Od użyczenia mieszkania, za które zatrudniony płaci miesięcznie 10 zł, można nie odprowadzać składek. To przełom w stanowisku ZUS.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
W pierwszym pakiecie deregulacyjnym przyjętym przez rząd znalazł się zapis, który ma rozwiązać problem interpretacyjny dotyczący możliwości ponownego zgłaszania się do Małego ZUS Plus.
Niedawno opublikowane wyniki światowego badania „People at work 2025”, przeprowadzonego przez ADP Research, pokazują różnice pomiędzy kobietami i mężczyznami w ocenie swojego środowiska pracy, wynagrodzenia oraz kondycji psychicznej. Oto, jak przedstawiają się statystyki z przeprowadzonych analiz.
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownicy należący do pewnych kategorii podlegają ochronie i w związku z tym nie można wypowiedzieć im umowy. Kto może liczyć na taki przywilej?
W 2024 r. zgłoszono o 235,1 tys. umów o dzieło mniej niż w 2023 r. – wynika z najnowszych danych ZUS, do których dotarła „Rzeczpospolita”.
Spółka nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dodatkowej kwoty wypłaconej zwolnionemu pracownikowi.
Państwowa Inspekcja Pracy nie została „zalana” sprawami emerytur pomostowych. Za to po zmianie przepisów liczba wniosków o świadczenie wzrosła o 15 proc.
Trzeba podwyższyć próg zarobków obligujący do płacenia 32-proc. PIT. Takiego złagodzenia podatku domagają się pracownicy administracji skarbowej.
Nie będzie podwyżki sankcji za wykroczenia przeciwko prawom pracownika. To efekt czwartkowego głosowania w Sejmie nad ustawą o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas