Aktualizacja: 10.07.2025 05:08 Publikacja: 06.02.2025 05:50
Foto: Adobe Stock
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, zapowiedziała wprowadzenie rozwiązań mających na celu zachęcenie seniorów do dłuższej aktywności zawodowej. Wprawdzie zapowiedzi te są bardzo ogólne, ale pojawił się w nich pomysł skrócenia wymiaru czasu pracy seniorów, który mógłby stanowić dla nich argument za kontynuowaniem zatrudnienia.
Skrócenie czasu pracy może być korzystne z punktu widzenia seniorów ze względu na niemożność lub brak chęci do pracy na pełny etat, ale z perspektywy pracodawcy wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Może bowiem wpłynąć na organizację pracy w firmie, szczególnie w przypadku stanowisk wymagających zaangażowania na pełen etat. Aby zapewnić ciągłość i efektywność pracy, pracodawca może być zmuszony do dostosowania godzin pracy innych pracowników lub zwiększenia liczby zatrudnionych, a to pociąga za sobą dodatkowe koszty. Ponadto, jeśli skrócenie czasu pracy oznacza proporcjonalne obniżenie wynagrodzenia, może to wpłynąć na chęć podejmowania przez seniorów pracy w miejsce korzystania z uprawnień emerytalnych. Ważne będzie więc, aby takie zmiany były odpowiednio dostosowane do potrzeb zarówno pracodawców jak i samych seniorów – wprowadzenie takich rozwiązań w ramach programów pilotażowych pozwoli na ocenę ich efektywności.
Możliwość wykonywania pracy na rzecz osoby trzeciej (outsourcing) przez cudzoziemca zależy od modelu współpracy.
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Wbrew zapowiedziom ws. zmian w zatrudnianiu pracowników, pracodawcy nie będą musieli podawać informacji o wynagr...
Urlopy bezpłatne powodują zawieszenie stosunku pracy w obszarze obowiązków pracowniczych, jednak nie następuje t...
Zakres obowiązków i miejsce wykonywania pracy przy rozszerzeniu stosunku pracy mogą się różnić - orzekł Sąd Najw...
Bieg miesięcznego terminu rozpoczyna się dopiero od chwili, w której pracodawca uzyskał wiarygodne informacje, u...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas