[b]Pracownica skończyła dwuletni urlop wychowawczy i zaraz potem przeszła do pracy w nowej firmie, gdzie dostała umowę okresową do końca 2012 r. Niedawno dowiedziała się, że jest w ciąży. Od kiedy ma prawo przejść w nowej pracy na zwolnienie lekarskie? Czy obowiązuje ją okres wyczekiwania, żeby uzyskać prawo do świadczeń chorobowych?[/b]
[b]Nie[/b], mimo że zasadniczo pracowników obowiązuje okres wyczekiwania na prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego.
Wynagrodzenie chorobowe szefowie wypłacają im za pierwsze 33 dni zwolnienia chorobowego w roku (lub za pierwsze 15 dni u osoby powyżej 50 lat), a zasiłek chorobowy - ZUS, począwszy odpowiednio od 34 i 15 dnia tej absencji. Okres wyczekiwania w tej sytuacji wynosi 30 dni. Chodzi o nieprzerwane pozostawanie w ubezpieczeniu chorobowym lub także o poprzednie okresy tego ubezpieczenia, jeżeli przerwa między nimi nie przekracza 30 dni lub przekracza z powodu m.in. urlopu wychowawczego.
Wynika tak z art. 4 ust. 2 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176768]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.)[/link].
Zatem [b]urlopu wychowawczego nie traktujemy jako przerwy między okresami ubezpieczenia chorobowego. Okresy te dodajemy i jeżeli obejmują 30 dni, kobieta od razu nabywa w kolejnym miejscu pracy prawo do świadczeń chorobowych.[/b]
Dodajmy, że za podwładną przebywającą na urlopie wychowawczym szef nalicza wyłącznie składki emerytalne, rentowe i zdrowotne. Nie jest to zatem okres ubezpieczenia chorobowego. Potwierdza to fakt, że jeśli matka na etacie choruje w trakcie urlopu wychowawczego, to nie dostaje świadczeń chorobowych (art. 12 ust. 2 pkt 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r.).