[b] Pracownik z II grupą inwalidzką dostarczył zwolnienie lekarskie ZUS ZLA (pobyt w szpitalu 15 dni, niezdolność do pracy 19 dni) i kartę informacyjną leczenia w ośrodku rehabilitacji dziennej. Upiera się, że należy mu się 100 proc. chorobowego. Czy ma rację?[/b]

Pracownik nie ma racji. Nie przedstawił bowiem żadnych dokumentów, które potwierdzałyby jego prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru.

[srodtytul]Kiedy 100 proc.[/srodtytul]

Zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu przysługuje, zgodnie z art. 11 ust. 1a [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176768]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.[/link], dalej ustawa zasiłkowa), w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru. Ale jeżeli występują okoliczności uprawniające do zasiłku w wysokości 100 proc., przysługuje on na tym poziomie także wtedy, gdy ubezpieczony przebywa w szpitalu. Jedną z takich okoliczności jest stwierdzenie, że niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do lub z pracy, którą należy potwierdzić kartą wypadku (art. 11 ust. 2 pkt 3 ustawy zasiłkowej).

W takiej sytuacji ubezpieczony ma prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100 proc. w przypadku każdej kolejnej niezdolności do pracy, pod warunkiem że do zaświadczenia lekarskiego z tytułu choroby ZUS ZLA dołączy zaświadczenie lekarskie stwierdzające związek tej niezdolności do pracy z wypadkiem w drodze do lub z pracy. Nie ma przy tym znaczenia, czy niezdolność do pracy spowodowana wypadkiem w drodze do lub z pracy powstała w czasie ubezpieczenia chorobowego u tego samego czy innego pracodawcy.

Taka sama zasada obowiązuje, jeżeli ubezpieczony uległ wypadkowi przy pracy albo gdy zostanie u niego stwierdzona choroba zawodowa. Wówczas zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje zawsze w wysokości 100 proc. także za okres pobytu w szpitalu oraz w razie każdej kolejnej niezdolności do pracy, która wynika z późniejszych następstw w stanie zdrowia w związku ze stwierdzonym wcześniej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową (art. 9 ust. 1[link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=167515] ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych; DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.[/link]). Okoliczność ta powinna być potwierdzona zaświadczeniem lekarskim.

[srodtytul]Brak podstaw[/srodtytul]

Biorąc pod uwagę stan faktyczny, o którym mowa w pytaniu, należy uznać, że [b]pracodawca nie ma podstaw do wypłaty zasiłku chorobowego w wysokości 100 proc., ponieważ ubezpieczony nie przedstawił żadnych dokumentów, które potwierdzałyby okoliczności uprawniające go do zasiłku w tej wysokości[/b].

[b]Sam fakt, że ubezpieczony ma przyznaną II grupę inwalidzką[/b] (równoznaczną z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym), [b]nie uzasadnia wypłaty zasiłku na tym poziomie, także za okres pobytu w szpitalu[/b].

100-proc. zasiłek chorobowy będzie przysługiwał wtedy, gdy ubezpieczony przedstawi pracodawcy zaświadczenie lekarskie, z którego będzie wynikało, że jego niezdolność do pracy ma związek z wcześniejszym wypadkiem w drodze do lub z pracy albo z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.

Warto dodać, że jeżeli ubezpieczony nie zgadza się z ustaleniami pracodawcy co do wysokości należnego mu świadczenia, może wystąpić do oddziału ZUS o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Z wnioskiem o rozstrzygnięcie sporu może także wystąpić sam płatnik składek (art. 63 ustawy zasiłkowej).