Mniej wypadków przy pracy. Nowe technologie poprawiły bhp

W 2024 roku w Polsce aż 67 tys. osób ucierpiało w czasie pracy. To o 2,4 proc. poszkodowanych mniej niż w 2023 roku.

Publikacja: 23.04.2025 05:01

Mniej wypadków przy pracy. Znamy przyczynę

Mniej wypadków przy pracy. Znamy przyczynę

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego o liczbie wypadków przy pracy w zeszłym roku.

Mniej wypadków przy pracy. Najcięższe w przetwórstwie przemysłowym

Wszystkie osoby aktywne zawodowo są w grupie ryzyka utraty zdolności do pracy w wyniku wypadku w czasie wykonywania obowiązków służbowych.

Ze wstępnego opracowana GUS wynika, że w 2024 roku w Polsce aż 67 tys. osób ucierpiało w czasie pracy. Najwięcej takich zdarzeń występuje w górnictwie i wydobyciu oraz w sektorze zajmującym się dostawą wody, gospodarowaniem ściekami, odpadami i rekultywacją.

Z kolei dane gromadzone przez Państwową Inspekcję Pracy wskazują, że do najcięższych wypadków – skutkujących poważną utratą zdrowia, a nawet śmiercią pracownika – najczęściej dochodziło w zeszłym roku w przetwórstwie przemysłowym. Zdecydowana większość poszkodowanych to etatowi pracownicy, jednak około 20 proc. ofiar to osoby zatrudnione na innej podstawie, w zdecydowanej większości zleceniobiorcy.

Przyczyny spadku liczby wypadków przy pracy

Zdaniem Katarzyny Kameckiej z Polskiego Towarzystwa Gospodarczego mniejsza liczba wypadków przy pracy to efekt postępu technologicznego i organizacyjnego, który pomógł zapewnić bezpieczne warunki pracy.

– To pokazuje, że pracodawcy nie traktują już bhp jedynie jako przykrego obowiązku, tylko bardzo ważny element funkcjonowania firmy. Często też nie mówi się już nawet o bezpieczeństwie i higienie pracy, tylko bezpieczeństwie i zdrowiu pracowników. Zatem to pojęcie ma już zupełnie inny wymiar – mówi Katarzyna Kamecka.

Jak zaznacza, mniejsza wypadkowość to korzyści dla firm w postaci niższych wartości stóp procentowych składki na ubezpieczenie wypadkowe, ale też brak konieczności zapewniania zastępstw za nieobecnych pracowników.

Ekspertka zwraca jednocześnie uwagę, że taki stan to rezultat nie tylko działalności pracodawców, ale też większa świadomość samych pracowników.

Czytaj więcej

Niewiele skarg w sprawie emerytur pomostowych. Przybyło za to wniosków

Co z emeryturami pomostowymi?

Jak w takim wypadku podchodzić do postulatów rozszerzenia kręgu beneficjentów emerytur pomostowych, należnych wykonującym pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia.?

– Powyższe statystyki wskazują, że skala zapotrzebowania na emerytury pomostowe może być niższa, chociaż taka teza wymagałaby jeszcze potwierdzenia w kontekście konkretnych zawodów – mówi Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Sam byłby natomiast za wdrożeniem narzędzi, które pozwoliłyby na przekwalifikowanie ludzi, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą wykonywać już konkretnej pracy, aniżeli rozbudowywanie dla nich systemu emerytalnego o kolejne wyjątki.

– Rynek pracy się zmienia. Jest on coraz mniej oparty na pracy osób w zawodach, w których wykonywane są obowiązki służbowe w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze. Wspominany postęp technologiczny powoduje też, że nawet w tych profesjach praca nie wywiera tak negatywnego wpływu na zdrowie jak kiedyś – mówi z kolei Katarzyna Kamecka.

Zdaniem ekspertki nie oznacza to, że żadna dodatkowa ochrona dla szczególnie narażonych pracowników nie jest konieczna.

– Pytanie jest natomiast, czy powinniśmy rekompensować pracę w trudnych warunkach poprzez przywileje emerytalne, czy jednak stawiać na jakieś dodatkowe profity z obszaru zdrowia. Ja uważam, że to drugie – mówi.

Jak bowiem tłumaczy, skorzystaliby na tym ci, których stan zdrowia rzeczywiście ucierpiał na pracy w takich warunkach, a nie całe kategorie zawodów.

– Tym bardziej że przywołane statystyki pokazują, że firmy mocno inwestują w polepszenie warunków pracy – dodaje.

Zasiłek, renta, odszkodowanie
Świadczenia pieniężne z ubezpieczenia wypadkowego:

– zasiłek chorobowy (wypłacany dla ubezpieczonego, u którego stwierdzono czasową niezdolność do pracy spowodowaną wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową),
– rentę z tytułu niezdolności do pracy (dla ubezpieczonego, który stał się niezdolny do pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej),
– jednorazowe odszkodowanie (dla ubezpieczonego, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, lub dla członków rodziny zmarłego ubezpieczonego albo rencisty),
– świadczenie rehabilitacyjne (dla ubezpieczonego, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do kontynuowania aktywności zawodowej),
– zasiłek wyrównawczy (dla ubezpieczonego, którego wynagrodzenie uległo obniżeniu wskutek stałego lub długotrwałego uszczerbku),
– renta szkoleniowa (dla ubezpieczonego, w stosunku do którego orzeczono celowość przekwalifikowania ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie, spowodowaną wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową).

Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Zawody prawnicze
Jeden na trzech aplikantów nie zdał egzaminu sędziowskiego. „Zabrakło czasu”
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w płacy minimalnej. Wiemy, co wejdzie w skład wynagrodzenia pracowników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce