Nie będzie konieczny plan ogólny, by rozpocząć inwestycję publiczną. Reguły na okres przejściowy

Inwestycje celu publicznego wciąż będzie można lokować bez gminnych planów ogólnych. To ukłon w stronę gmin, które mają opóźnienia w przygotowywaniu takich planów.

Publikacja: 06.05.2025 05:05

Nie będzie konieczny plan ogólny, by rozpocząć inwestycję publiczną. Reguły na okres przejściowy

Foto: Adobe Stock

Początek lipca 2026 roku to data, do której pozostał ponad rok, ale już teraz jest istotna dla wielu gmin. To limit czasowy uchwalenia planów ogólnych, czyli aktów prawa miejscowego dotyczących zagospodarowania terenów gminy. Od tej daty uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz wydawanie decyzji lokalizacyjnych będzie możliwe, jeśli w danej gminie wszedł w życie plan ogólny. Dotyczy to ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz decyzji o warunkach zabudowy.

Ułatwienie dla gmin, które nie uchwaliły planu ogólnego

Ministerstwo Rozwoju i Technologii opracowało projekt ustawy, która wyjdzie naprzeciw tym gminom, które mają opóźnienia w przygotowaniu planów ogólnych. W poniedziałek projekt trafił do konsultacji.

Nowe przepisy umożliwią wydawanie decyzji w sprawach inwestycji celu publicznego w okresie od dnia utraty mocy studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy do czasu uchwalenia planu ogólnego. Decyzje będą wydawane na podstawie przepisów sprzed 24 września 2023 r., gdy weszły w życie regulacje zobowiązujące gminy do uchwalenia planów ogólnych.

Ta reguła będzie dotyczyła postępowań wszczętych przed 1 lipca 2026 r. Gdy wniosek w sprawie inwestycji celu publicznego wpłynie później – będzie musiał poczekać na uchwalenie planu gminnego i jego wejście w życie. W projekcie nie wskazano przy tym nowej daty, do której samorządy mają uchwalić te ogólne plany.

Projekt przewiduje też wyjątek, wynikający zresztą z dotychczasowego brzmienia przepisów o planach ogólnych. Otóż nie będzie stosowany wymóg wejścia w życie planu ogólnego dla decyzji o warunkach zabudowy wydawanych na terenach zamkniętych.

Plany ogólne i inwestycje celu publicznego. „Zmiana taka pozwoli gminom na ciągłość realizacji” przedsięwzięć

Projektodawcy przyznają, że część samorządów jest słabo zaawansowana w przygotowywaniu planów ogólnych, a niektóre jeszcze nawet nie podjęły działań w kierunku jego uchwalenia. „Zmiana taka pozwoli gminom na ciągłość realizacji niezbędnych inwestycji celu publicznego przy równoległym sporządzaniu planu ogólnego” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Czytaj więcej

Rząd daje więcej czasu na uchwalenie planów ogólnych

Ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia. Jednak zawczasu projekt musi zaakceptować Rada Ministrów, a potem ustawą zajmie się parlament.

Przypomnijmy, że początkowo na uchwalenie planów ogólnych gminy miały czas do końca 2025 r. Alarmowały jednak, że termin ten jest nierealny. W styczniu do prac związanych z nowymi wymogami nie przystąpiło ok. jednej czwartej samorządów. Przesunięcie daty granicznej przewidziała nowelizacja, która w ubiegłym miesiącu ukazała się w Dzienniku Ustaw (DzU z 22 kwietnia 2025 r., poz 527).

Etap legislacyjny: konsultacje

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku