Przedsiębiorstwo ubiegające się o dofinansowanie musi znajdować się na terenie Polski, powinno być w dobrej kondycji finansowej, a jego właściciele nie mogą mieć problemów z prawem. To podstawowe założenia do ubiegania się o dotacje unijne. Fundusze unijne można uzyskać między innymi na dofinansowanie pensji pracowników i ich kształcenie, na rozwój technologiczny czy na inwestycje.
Środki z unijnych funduszy przeważnie są wypłacane jako refundacja kosztów już poniesionych. Co oznacza, że przedsiębiorca najpierw musi zdobyć środki na sfinansowanie planowanej inwestycji, a później dostanie ich zwrot. W przypadku braku odpowiednich funduszy firmy mogą skorzystać w bankach z kredytów dla przedsiębiorstw ubiegających się o dotację z Unii Europejskiej.
Banki oferują kredyty pozwalające na uzyskanie funduszy pokrywających zarówno koszty podlegające refundacji ze środków unijnych, jak i te, które refinansowaniu nie podlegają. Są one udzielane na innych warunkach niż oferta standardowa. Oprocentowanie kredytów jest niższe, banki pobierają także niższe opłaty i prowizje za złożenie wniosku i jego rozpatrzenie. Plusem oferty jest możliwość karencji spłaty kredytu – do dwóch lat. Wymagany wkład własny to około 10 proc. wartości projektu netto. Na wkład własny można także wziąć kredyt lub pożyczkę. Przeważnie banki nie pobierają prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu oraz za opóźnienie w spłacie kredytu – jeśli wynika ono z opóźnień w wypłacie dotacji.
Kredyt może być spłacany w części ze środków własnych, w części z dotacji. W szczególnych przypadkach dopuszcza się możliwość niespłacania kredytu ze środków unijnych – jeśli nie jest to sprzeczne z zasadami przyznania dotacji. Środki mogą być wypłacone jednorazowo lub w transzach.
Kredyt inwestycyjny współfinansujący przedsięwzięcie dofinansowane z Unii Europejskiej często połączony jest z kredytem pomostowym, który udzielany jest na okres do wypłaty dotacji, oraz z kredytem współfinansującym, który umożliwia uzupełnienie bądź całkowite sfinansowanie wkładu własnego projektodawcy w realizowany projekt. Czyli podpisując jedną umowę kredytową, można uzyskać kredyt na wkład własny i inwestycje.
Maksymalny okres spłaty, w zależności od banku, wynosi od 8 do 15 lat. Oprócz standardowych zabezpieczeń kredytu banki wymagają dwóch dodatkowych. Pierwsze to przelew wierzytelności z tytułu prawa do dofinansowania z programu unijnego. Drugie – poręczenie lub gwarancja Funduszu Poręczeń Unijnych.
Podstawą w staraniach o kredyt są dobrze przygotowany biznesplan oraz odpowiednia zdolność kredytowa firmy. Dokumentacja wymagana do uzyskania dotacji z UE przeważnie stanowi główny element wniosku kredytowego. Warunkiem uzyskania kredytu inwestycyjnego jest udokumentowanie efektywności ekonomicznej i słuszności inwestycji oraz zdolność kredytowa firmy.
„Unijne" pożyczki w ofercie banków
Bank BGŻ
BGŻ Unia – kredyt przyznawany jest na podstawie wniosku o dofinansowanie i biznesplanu. Bank oferuje specjalistyczne usługi doradcze. Wkład własny – do 15 proc. wartości inwestycji. Czas kredytowania – do 15 lat. Karencja w spłacie kredytu – do 2 lat. Brak prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu z dofinansowania. Oprocentowanie oparte na stawce WIBOR 3M.
Bank BPH
Euro Ekspres – kredyt inwestycyjny adresowany do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw – w tym również nowo zakładanych. Promesa ważna do 9 mies. Okres kredytowania do 10 lat. Karencja w spłacie odsetek do momentu zakończenia inwestycji. Brak prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu w kwocie dotacji. Oferta dla firm rozpoczynających działalność: pod warunkiem wniesienia wkładu własnego w wysokości 30 proc., uruchomienie środków kredytu po podpisaniu umowy dotacji.
Bank BPS
Unia Biznes i Unia Super Biznes – kredyt pomostowy. Kwota kredytu uzależniona jest od: kosztów realizacji projektu pomniejszonych o wymagany udział własny i kwotę dotacji oraz zdolność kredytową firmy lub spełnienia wymogów realizowanego programu. Kredyty udzielane mogą być w walutach: PLN, EUR, USD. Minimalny udział własny wynosi 15 proc. kosztów realizacji projektu. Karencja w spłacie kapitału do 2 lat. Prowizja od 2 do 5 proc. od kwoty przyznanego kredytu.
Bank Millennium
EuroMillennium – składa się z części inwestycyjnej i pomostowej. Część inwestycyjna kredytu służy finansowaniu części nieobjętej dotacją, podczas gdy finansowanie pomostowe umożliwi zachowanie płynności finansowej firmy aż do momentu faktycznej wypłaty środków z programów operacyjnych. Wkład własny uzależniony jest od celu kredytowania od min. 20 proc. kwoty kredytu. Kredyt inwestycyjny może być udzielony na okres 3–15 lat. Karencja – 24 miesiące.
Bank Pekao
Kredyt Unia – minimalny wkład własny – 10 proc. od wartości netto projektu inwestycji. Udzielany na 10 lat. Kredyt udzielany jest w PLN, USD, EUR. Promesa ważna do 9 miesięcy.
BNP Paribas Bank
Kredyt pod Dotacje – maksymalny okres finansowania 10 lat. Maksymalna kwota kredytu zależy od wartości inwestycji oraz od zdolności kredytowej. Zamiast zawarcia umowy kredytowej do czasu uzyskania decyzji w sprawie przyznania dotacji może zostać wydana promesa udzielenia kredytu o wydłużonym do 9 miesięcy okresie ważności. Kredyt udzielany w PLN, USD, EUR.
BOŚ Bank
Kredyt pomostowy – przyznawany na sfinansowanie części wydatków kwalifikowanych przedsięwzięć objętych wsparciem z funduszy europejskich. Kredyt uzupełniający – udzielany na pokrycie części kosztów, które nie zostaną zakwalifikowane do otrzymania dofinansowania. Okres finansowania zależy od terminu wypłaty dofinansowania – maksymalnie 20 lat. Udzielany w PLN. Kwota kredytu do 90 proc. wartości kredytowanego przedsięwzięcia.
BRE Bank
BRE-Unia – możliwość połączenia w jednej umowie kredytowej finansowania części kosztów kwalifikowanych podlegających refundacji – części pomostowej – z finansowaniem pozostałych kosztów kwalifikowanych i niekwalifikowanych, czyli części inwestycyjnej. Okres kredytowania – uzależniony od kondycji ekonomicznej i dostosowany do możliwości finansowych przedsiębiorcy. Okres karencji – maksymalnie do 2 lat.
PKO BP
Kredyt współfinansujący projekty z dofinansowaniem z UE – umożliwia sfinansowanie wkładu własnego, tj. kosztów niekwalifikowanych projektu (niepodlegających refundacji ze środków pomocowych UE) oraz kosztów kwalifikowanych w części nieobjętej dotacją. Kredyt współfinansujący często jest połączony z kredytem pomostowym – istnieje możliwość zawarcia jednej umowy kredytowej. W przypadku połączenia kredytu współfinansującego z kredytem pomostowym możliwość obniżenia marży – po przedstawieniu umowy o dofinansowanie podpisanej zinstytucją wdrażającą. Możliwość finansowania do 80 proc. wartości przedsięwzięcia netto.