Aktualizacja: 29.04.2025 01:09 Publikacja: 29.09.2023 15:50
Foto: Adobe Stock
W piątek 29 września weszła w życie nowelizacja ustaw dot. funkcjonowania rynku finansowego, w tym tzw. ustawy o ofercie publicznej. Dla przedsiębiorców kluczowe jest dodanie do art. 68 ustawy nowego ust. 1c. Zgodnie z nim Komisja Nadzoru Finansowego uzyskuje uprawnienia do szerokiej kontroli działalności spółek wchodzących w relacje biznesowe ze spółkami notowanymi na Giełdzie Papierów Wartościowych lub NewConnect. Co to w praktyce oznacza?
KNF będzie mógł od teraz wzywać kontrahentów spółek publicznych do przekazywania kopii dokumentów lub innych nośników informacji, np. maili, a także do składania pisemnych lub ustnych wyjaśnień m.in. w celu sprawowania nadzoru nad sposobem wykonywania przez podmioty notowane na giełdzie obowiązków informacyjnych. KNF będzie więc mógł zrobić tzw. cross-check (kontrolę krzyżową). Z jednej strony będzie miał możliwość zwrócenia się, tak jak dotychczas, bezpośrednio do spółki notowanej na giełdzie, ale wraz z nowelizacją otrzymuje też uprawnienia do zwrócenia się do kontrahenta spółki publicznej, który np. dał jej istotne zlecenie lub ogłosił duży przetarg, który spółka publiczna wygrała. Chodzi o sytuacje, w których zawarcie istotnej umowy przez spółkę notowaną będzie rodziło po jej stronie obowiązek opublikowania informacji poufnej. Spółka musi taką informację niezwłocznie zaraportować, jeśli może ona wpłynąć na kurs jej akcji.
Od 28 czerwca wchodzą w życie przepisy ustawy nazywanej polskim Aktem o Dostępności. Dla przedsiębiorców oznacza...
Zamawiający będzie mógł dopuścić do udziału w postępowaniu wykonawców z państw trzecich, ale na mniej korzystnyc...
75 proc. ogłoszeń w Monitorze Sądowym i Gospodarczym stanowią wzmianki o złożeniu dokumentów finansowych do KRS....
Po spłacie kredytu i wygaśnięciu umowy z jednoosobowym przedsiębiorcą bank bez jego zgody nie może już przetwarz...
W obliczu zbliżających się wyborów prezydenckich w Polsce zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby platformy społecznościowe nie zakłócały procesów demokratycznych.
Przy przetwarzaniu danych osobowych nie ma obowiązku wskazania w treści klauzuli informacyjnej danych adresowych...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas