Aktualizacja: 04.04.2025 05:48 Publikacja: 27.12.2023 02:00
Edyta Demby-Siwek
Foto: materiały prasowe
Eksperci mówią, że czeka nas rewolucja legislacyjna w prawie nowych technologii - na poziomie UE. Przepisy związane ze sztuczną inteligencją są już na zaawansowanym etapie prac legislacyjnych. Czy ta rewolucja obejmie dziedziny, którymi zajmuje się Urząd?
Przygotowywane regulacje o sztucznej inteligencji nie dotyczą jeszcze Urzędu Patentowego, nie tylko zresztą polskiego. Niemniej czekamy na regulacje w tym obszarze, ponieważ coraz częściej pojawia się problem związany z tym, że twórcą nowego rozwiązania technicznego jest maszyna. Były już tego typu zgłoszenia do Europejskiego Urzędu Patentowego i do Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, gdzie w kategorii „twórca” została wpisana maszyna. Obecnie w polskim porządku prawnym twórcą może być jedynie osoba fizyczna. Osobiście uważam, że rewolucja w zakresie dostosowania przepisów do zmieniających się warunków na świecie ciągle przed nami. Odmowa udzielania patentu na rozwiązania, które powstają przy pomocy sztucznej inteligencji nie jest dobrym rozwiązaniem. Ochrona patentowa została wymyślona po to, żeby świat był coraz bardziej innowacyjny. Jeżeli postawimy znak stop w tym momencie i nie będziemy udzielać patentów na rozwiązania, które zostały stworzone przez sztuczną inteligencję, to zapewne ograniczymy tę innowacyjność.
Przepis ustawy o OZE przewidujący karę w wysokości 1000 zł za niezłożenie na czas sprawozdania przez wytwórcę en...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Na czwartkowym posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie tzw. Pierwszego Pakietu Deregulacyjnego przygoto...
Dzierżawę odróżnia od najmu to, że pozwala dzierżawcy choćby nazwanego w umowie najemcą, na pobieranie pożytków.
Mniej biurokracji w sprawach kadrowych i budowlanych, a także na rynku kapitałowym – to kolejne propozycje zespo...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
We wtorek mija termin na ustanowienie adresu do e-Doręczeń dla przedsiębiorców wpisanych do KRS. Mimo ewidentnyc...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas