Aktualizacja: 07.11.2024 16:36 Publikacja: 27.12.2023 02:00
Edyta Demby-Siwek
Foto: materiały prasowe
Eksperci mówią, że czeka nas rewolucja legislacyjna w prawie nowych technologii - na poziomie UE. Przepisy związane ze sztuczną inteligencją są już na zaawansowanym etapie prac legislacyjnych. Czy ta rewolucja obejmie dziedziny, którymi zajmuje się Urząd?
Przygotowywane regulacje o sztucznej inteligencji nie dotyczą jeszcze Urzędu Patentowego, nie tylko zresztą polskiego. Niemniej czekamy na regulacje w tym obszarze, ponieważ coraz częściej pojawia się problem związany z tym, że twórcą nowego rozwiązania technicznego jest maszyna. Były już tego typu zgłoszenia do Europejskiego Urzędu Patentowego i do Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, gdzie w kategorii „twórca” została wpisana maszyna. Obecnie w polskim porządku prawnym twórcą może być jedynie osoba fizyczna. Osobiście uważam, że rewolucja w zakresie dostosowania przepisów do zmieniających się warunków na świecie ciągle przed nami. Odmowa udzielania patentu na rozwiązania, które powstają przy pomocy sztucznej inteligencji nie jest dobrym rozwiązaniem. Ochrona patentowa została wymyślona po to, żeby świat był coraz bardziej innowacyjny. Jeżeli postawimy znak stop w tym momencie i nie będziemy udzielać patentów na rozwiązania, które zostały stworzone przez sztuczną inteligencję, to zapewne ograniczymy tę innowacyjność.
Do Sejmu trafi projekt ustawy opóźniający wprowadzenie systemu kaucyjnego. To odpowiedź resortu klimatu i środowiska na apele przedstawicieli handlu.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Termin upadku zabezpieczenia hipotecznego na nieruchomości restrukturyzowanego dłużnika nie biegnie, gdy na podstawie prawa restrukturyzacyjnego niedopuszczalne jest skierowanie egzekucji do jego majątku.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że prawo unijne nie gwarantuje wykonawcom z państw spoza Unii Europejskiej lub państw, z którymi UE nie zawarła stosownych umów, dostępu do rynku zamówień publicznych.
Polscy przewoźnicy drogowi będą mogli korzystać także z pojazdów wynajmowanych i zarejestrowanych w innym państwie UE.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Precedensowy wyrok może w praktyce oznaczać wykluczenie z przetargów firm np. z Turcji czy Chin.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
6 listopada 2024 roku na PGE Narodowym odbędzie się Google Cloud Summit Poland 2024. To jedno z największych wydarzeń w Polsce i naszej części Europy poświęcone technologiom chmurowym i sztucznej inteligencji.
Nie kojarzę żadnych cytatów z okresu rządu Donalda Tuska krytycznych wobec Donalda Trumpa - mówił na konferencji prasowej szef MSZ Radosław Sikorski.
Czeski Bank Narodowy obniżył główną stopę procentową o 25 punktów bazowych, do 4 proc. Koszt pieniądza spadł też w Wielkiej Brytanii i Szwecji, Norwegowie zaś nie zdecydowali się na cięcie.
Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński poinformował, że funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego rozpoczęli działania w siedzibie stacji Polsat. Rano funkcjonariusze CBA mieli się również pojawić w siedzibie TVP. Sprawa ma dotyczyć umów, jakie Polsat zawierał w Telewizją Polską w sprawie transmisji wydarzeń sportowych.
- Nie sądzę, by chciał być przedstawiany jako przegrany - mówi o Donaldzie Trumpie Anders Fogh Rasmussen, były sekretarz generalny NATO (w latach 2009-2014).
Administracja Joe Bidena zamierza przyspieszyć wykorzystanie ponad 6 mld dolarów, którymi dysponuje jeszcze na wsparcie Ukrainy, tak aby nastąpiło to przed inauguracją prezydenta Donalda Trumpa, 20 stycznia 2025 roku - podaje serwis „Politico”.
Sejm rozpoczyna prace nad ustawą o tzw. ślepych pozwach. Na stole jest też znacznie szerszy projekt pozwalający na walkę z internetowym hejtem.
Polsce nie zabrakło mocy do produkcji energii elektrycznej. Polskie Sieci Energetyczne (PSE) dzięki przywołaniu stanu rynku mocy uniknęły zagrożenia dostaw energii. Problemy z zapewnieniem mocy do produkcji energii zbiegły się w czasie z raportem Najwyższej Izby Kontroli na temat tego mechanizmu. Zdaniem NIK rynek mocy zapewnił bezpieczeństwo dostaw energii, ale problem może pojawić się w kolejnych latach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas