Reklama
Rozwiń

Cyberbezpieczeństwo: bez rekompensat za usunięcie ryzykownego sprzętu

Ministerstwo Cyfryzacji nie będzie zwracać kosztów wyeliminowania oprogramowania lub produktów cyfrowych, które zostaną uznane za zagrażające bezpieczeństwu państwa.

Publikacja: 09.07.2024 04:30

Cyberbezpieczeństwo: bez rekompensat za usunięcie ryzykownego sprzętu

Foto: Adobe Stock

Do takiego usuwania będą zobowiązane m.in. samorządy, sądy, szpitale, przedsiębiorcy telekomunikacyjni oraz uczelnie, jeśli firma dostarczająca sprzęt zostanie uznana za dostawcę wysokiego ryzyka.

Takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Jan Pilewski, ekspert BCC ds. polityki publicznej rynku cyfrowego, tłumaczy, że projekt wprowadza pojęcie dostawcy wysokiego ryzyka w odniesieniu do produktów i usług ICT (informacyjno-telekomunikacyjnych). Jak zaznacza, w projekcie nie określono w sposób precyzyjny kraju pochodzenia, z którego produkty i oprogramowanie mogą zostać uznane za zagrażające bezpieczeństwu państwa, natomiast jeśli minister cyfryzacji oraz kolegium cyberbezpieczeństwa stwierdzą, że dany produkt lub oprogramowanie są zagrożeniem i zostaną uznane za niebezpieczne z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, to wtedy będą musiały zostać wyeliminowane z użytku. Podmioty posiadające taki sprzęt czy oprogramowanie będą musiały wycofać je w okresie czterech–siedmiu lat.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ABC Firmy
Nowa funkcja w rządowym portalu dla firm. Ma pomóc w sprawdzeniu kontrahenta
ABC Firmy
Rząd chce dekryminalizacji prawa gospodarczego. Co to oznacza?
ABC Firmy
To ostatnie chwile, żeby nie zapłacić więcej za prąd. Mija ważny termin
ABC Firmy
Nowy obowiązek dla przedsiębiorców od 1 lipca. Chodzi o e-doręczenia
ABC Firmy
Firmy mają uzyskać szybszy dostęp do danych z rejestru PESEL i nie tylko