Aktualizacja: 11.02.2025 15:02 Publikacja: 11.02.2025 04:52
Premier Donald Tusk (P) oraz minister finansów Andrzej Domański (L) podczas wydarzenia "Polska. Rok przełomu", 10 bm. w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie
Foto: PAP/Paweł Supernak
Podczas poniedziałkowego wystąpienia premier Donald Tusk kilkakrotnie zapowiadał działania na rzecz usunięcia biurokratycznych barier dla przedsiębiorców. Z kolei minister finansów Andrzej Domański zapowiedział kilka konkretnych działań ograniczających sprawozdawczość podatkową. Wiele innych zmian może nastąpić za sprawą pakietu zmian w różnych ustawach, który już od wiosny ubiegłego roku szykuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Prace te, dotychczas ślimaczące się, ostatnio przyspieszyły. Zajmuje się nimi Komitet Stały Rady Ministrów, a to może oznaczać rychłe przyjęcie projektu przez rząd i skierowanie go do Sejmu.
Firmy, które nie złożyły w 2024 r. wniosku o wykup użytkowanego wieczyście gruntu, zyskają dodatkową szansę na uwłaszczenie. Projekt ustawy trafił już do konsultacji.
W poniedziałek 3 lutego ruszył nabór wniosków w programie „NaszEauto”. W jego ramach osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą otrzymać 40 tys. zł dopłaty do zakupy samochodu elektrycznego.
Przedsiębiorcy z sektora MŚP, którzy w drugiej połowie 2024 roku korzystali z zamrożonej ceny prądu, muszą teraz złożyć odpowiednie oświadczenie. Jeżeli nie dopełnią obowiązku, powinni liczyć się z poważnymi konsekwencjami finansowymi. Termin na dopełnienie formalności mija 28 lutego, ale przedstawiciele ministerstwa klimatu i środowiska zapewniają, że resort chce jego przedłużenia.
Od niedzieli 2 lutego 2025 roku weszły w życie pierwsze przepisy Rozporządzenia o Sztucznej Inteligencji (AI Act).
Jeśli przedsiębiorcy z sektora MŚP nie dopełnią formalności, to będą musieli zwrócić całą uzyskaną w zeszłym roku pomoc w postaci niższych cen prądu. I to z odsetkami. Na razie zrobił to znikomy procent, a termin upływa 28 lutego.
Sąd Rejonowy w Rybniku orzekł, że ZUS nie może odmówić wypłaty zasiłku chorobowego mężczyźnie, który na zwolnieniu lekarskim wyjechał do ośrodka leczenia traumy i stresu oraz praktyki medytacji w Meksyku. W Polsce bowiem prześladowała go żona.
ZUS nieustannie przeprowadza kontrole zwolnień lekarskich. W efekcie wstrzymuje wypłatę sporej części zasiłków chorobowych. Z jakich powodów ZUS może zakwestionować zasadność L4? Jak wyglądają przeprowadzane w tym zakresie kontrole?
Rok 2025 będzie rokiem pozytywnego przełomu w polskiej gospodarce po trudnych doświadczeniach ostatnich lat – ogłosił w poniedziałek na GPW w Warszawie premier Donald Tusk. Przełom ma przynieść strategia: inwestycje, inwestycje, inwestycje.
Co robić, jeżeli przedsiębiorca dostał nieoczekiwanie wezwanie do zwrotu subwencji z tarczy antykryzysowej? – Nie jesteśmy bezbronni, szanse na wygraną z PFR-em są duże – twierdzi adwokat Krzysztof Kuczyński i tłumaczy, jak się bronić w takich sytuacjach.
W trakcie dodatkowego wolnego przyznawanego przez firmę pracownikom podlegają oni ubezpieczeniom społecznym – uznał ZUS.
Deregulację trzeba wreszcie przeprowadzić. A nie ciągle o niej opowiadać i ją obiecywać.
Nie tylko Ukraińcy, ale także Białorusini, Wietnamczycy i Rosjanie pobierają zasiłek na dzieci. Wystarczy, że są w Polsce legalnie, praca nie jest wymogiem otrzymania świadczenia.
• Firma w domu: czy można wrzucić w koszty np. kawę i papier toaletowy? • PIT 2024: czy będzie tam wykazana ulga na składki zdrowotne? • Fundacja rodzinna to korzyść podatkowa? Fiskus ostrzega • Problem z e-wizytą w ZUS dla posiadaczy iPhone'ów • AI Act: od 2 lutego nowy obowiązek dla przedsiębiorców • Ile dopłaty do zakupu auta elektrycznego mogą otrzymać przedsiębiorcy? • Ważne terminy na ten tydzień
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas