Samochód w leasingu a ubezpieczenia komunikacyjne. Poradnik dla leasingobiorców

Leasing samochodu to popularna forma finansowania, z której często korzystają przedsiębiorcy. Zawarcie umowy leasingu wiąże się jednak z istotnymi obowiązkami, zwłaszcza w zakresie ubezpieczenia pojazdu a także likwidacji szkód. Eksperci Rzecznika Finansowego przygotowali kompleksowy poradnik na ten temat.

Publikacja: 25.02.2025 10:30

Samochód w leasingu a ubezpieczenia komunikacyjne. Poradnik dla leasingobiorców

Foto: AdobeStock

mat

W poradniku zwrócono przede wszystkim uwagę, w związku z tym, że – przez cały okres trwania umowy leasingu – leasingowany pojazd pozostaje własnością firmy leasingowej, a leasingobiorca jest jedynie jego użytkownikiem, to decydujący głos w sprawie ubezpieczenia takiego pojazdu należy do leasingodawcy.

Co to oznacza w praktyce dla korzystającego (leasingobiorcy)? „Przede wszystkim należy pamiętać, że zarówno o zakresie ubezpieczenia pojazdu, a więc czy ma to być np. samo ubezpieczenie OC czy tzw. pakiet komunikacyjny (OC + AC + ew. inne ryzyka dobrowolne, takie jak np. assistance czy auto szyby), jak i o wyborze konkretnego zakładu ubezpieczeń, w którym ma zostać wykupiona polisa – będzie, co do zasady, decydować leasingodawca (szczegółowe wymagania w tym zakresie może określać umowa leasingu)” - czytamy w poradniku.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ABC Firmy
„To nadregulacja, a nie deregulacja”. Transport odzieży w systemie SENT
ABC Firmy
Przydatna funkcja w mObywatelu dla wielu firm. Jak z niej skorzystać
ABC Firmy
Fundacja rodzinna. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad ważną zmianą
ABC Firmy
Będą uproszczenia przy składaniu ofert przetargowych. Rząd przyjął projekt
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
ABC Firmy
Odbieranie władzy wspólnikowi. Sąd Najwyższy zdecydował o zasadach