Żona pozbawiła męża stanowiska, i to zgodnie z prawem - wyrok SN

Pracownik uczelni starał się o posadę opiekuna projektu, w którym jego żona była kierownikiem. Dziekan odrzucił jego kandydaturę, choć żona obiecała, że w razie wybrania go na to stanowisko zrezygnuje ze swojego.

Aktualizacja: 24.04.2021 11:57 Publikacja: 24.04.2021 00:01

Żona pozbawiła męża stanowiska, i to zgodnie z prawem - wyrok SN

Foto: Adobe Stock

Sąd Najwyższy zajął się ostatnio żądaniem 3 tys. zł odszkodowania za dyskryminację od jednego z uniwersytetów w środkowej Polsce, w związku z przegraną jego pracownika w konkursie na obsadę stanowiska opiekuna projektu. W konkursie wystartowało dwóch kandydatów, jednak jeden z nich został odrzucony przez dziekana w związku z tym, że jego żona była kierownikiem tego projektu. Dziekan, podejmując taką decyzję, uwzględnił, że zgodnie z art. 118 ust. 7 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym z 2005 r. na uczelni nie może powstać stosunek bezpośredniej podległości służbowej między małżonkami. Ustawa ta w 2018 r. została zastąpiona nowym prawem, które w art. 118 także przewiduje zakaz podległości służbowej między małżonkami zatrudnionymi na uczelni. Wyrok SN zachowuje więc swoją aktualność.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Radny bez kontroli nad mieniem komunalnym
Administracja
Czy radny może przeprowadzić kontrole w spółce komunalnej?
Administracja
Miasto zapłaci, bo właściciel auta zapomniał o formalności. Wyrok WSA
Administracja
To, że zabytek wymaga rozbiórki, nie uchroni przed karą za zaniechanie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja
Podatnik, zaniżając wartość budowli, musi się liczyć z sankcjami