Aktualizacja: 14.09.2021 07:35 Publikacja: 13.09.2021 07:55
Foto: AdobeStock
Od 27 września do czwartego października urząd marszałkowski województwa łódzkiego czeka na zgłoszenia projektów, obejmujących swoim zakresem problematykę kształcenia zawodowego. Przedkładane pomysły mają wpisywać się w wytyczne i cele działania 11.3.2 programu regionalnego. A można je podsumować, jako potrzebę ożywienia, uatrakcyjnienia i dostosowania kształcenia zawodowego do potrzeb uczniów (młodzieży jak i dorosłych) oraz współczesnej gospodarki, oczekiwań pracodawców i stawianych przez nich wymagań. Chodzi o to, aby oferta kształcenia zawodowego nie tylko zachęcała nowych uczniów do podejmowania nauki, ale dawała także realne szanse znalezienia pracy. Program szkoleń – zarówno w stosunku do zagadnień teoretycznych, jak i praktycznych – musi odpowiadać potrzebom regionalnego rynku pracy: zgłaszanemu zapotrzebowaniu na pracowników (specjalistów), perspektywicznym branżom, tzw. inteligentnym specjalizacjom.
Przepisy dopuszczają udzielenie zamówienia publicznego z wolnej ręki (in-house) spółkom komunalnym, kontrolowanym przez jednostki samorządu terytorialnego.
- Jeśli rynek konkurencyjny odpowiednio funkcjonuje, gmina nie powinna z niego rezygnować, tworząc własną spółkę i udzielając jej zamówienia bez konkurencji – mówi dr Wojciech Hartung, adwokat, członek Stowarzyszenia Prawa Zamówień Publicznych.
Do ustalenia stron postępowania o wydanie decyzji o warunkach zabudowy przydatny jest art. 28 kodeksu postępowania administracyjnego. Wskazuje on na konieczność posiadania interesu prawnego do brania udziału w postępowaniu. Jak go ustalić?
To, czy sprzedaż nieruchomości powinna zostać zaraportowana dla celów podatku VAT, zależy od konkretnej sytuacji. Podejście do tego zagadnienia zostało także ukształtowane w krajowej praktyce interpretacyjnej.
Rada gminy dysponuje znacznym zakresem samodzielności przy określaniu zasad wypłaty diet dla sołtysów.
Trzeba powtórzyć przetarg dotyczący ostatniego odcinka drogi wodnej do portu w Elblągu. Przekop za 2 mld zł wciąż pozostaje tylko kosztowną atrakcją turystyczną.
Luty na najważniejszych polskich scenach będzie obfitował w premiery, m.in. „Wiśniowego sadu”, „Ulissesa”, „Strasznego dworu” i „Potopu”.
Rada gminy dysponuje znacznym zakresem samodzielności przy określaniu zasad wypłaty diet dla sołtysów.
Uczelnie wyższe mogą sięgnąć po pieniądze na utworzenie lub rozwój komórek odpowiedzialnych za podnoszenie jakości uczenia.
Samorządy, które utworzą społeczne agencje najmu lub nawiążą współpracę z istniejącymi, będą mogły ubiegać się o dofinansowanie z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.
Port Morski Police budzi zainteresowanie branży offshore – mówi nam Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.
Uwagę obserwatorów sceny politycznej przyciąga trwająca właśnie akcja referendalna we Wrocławiu. Ale nie tylko w stolicy Dolnego Śląska możliwe jest w tym roku referendum.
Od ponad miesiąca nie można starych ubrań, pościeli czy butów wyrzucać do odpadów zmieszanych. Mieszkańcy, zwłaszcza dużych miast, mają z tym problem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas