Fundacje: sukcesja i możliwości zmiany fundatora

Fundacje są coraz częściej wykorzystywaną formą organizacyjno-prawną prowadzonej działalności. Przede wszystkim to organizacje społeczne chętnie wybierają fundację jako podmiot, który jest podstawą ich działań.

Publikacja: 27.09.2021 14:30

Fundacje: sukcesja i możliwości zmiany fundatora

Foto: Adobe Stock

Fundacje bywają także elementami bardziej złożonych biznesowych struktur wykorzystujących możliwości, które daje utworzenie fundacji, w szczególności na płaszczyźnie wizerunkowej oraz podatkowej. Ta popularność fundacji wynika z dość prostej regulacji ustawowej, która pozostawia spore pole manewru do szczegółowych zapisów w statucie pozwalających na dostosowywanie fundacji do ściśle określonych celów. Owa lakoniczność przepisów ustawy o fundacjach nie rozwiązuje jednak wielu pojawiających się na tym tle wątpliwości, co przy braku odpowiednich rozwiązań w statucie może stwarzać poważne problemy utrudniające nie tylko funkcjonowanie fundacji, ale czasami nawet stawiające pod znakiem zapytania możliwość jej dalszego istnienia. Jednym z takich zagadnień jest kwestia osoby fundatora, jego uprawnień i możliwości wpływu na utworzoną fundację.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Radny bez kontroli nad mieniem komunalnym
Administracja
Czy radny może przeprowadzić kontrole w spółce komunalnej?
Administracja
Miasto zapłaci, bo właściciel auta zapomniał o formalności. Wyrok WSA
Administracja
To, że zabytek wymaga rozbiórki, nie uchroni przed karą za zaniechanie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja
Podatnik, zaniżając wartość budowli, musi się liczyć z sankcjami