Studium, plany miejscowe i jakość powietrza w wyroku NSA

Nieprawidłowe jest stanowisko wojewody, iż zakaz stosowania pieców i trzonów kuchennych na paliwo stałe nie może być materią unormowaną w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego – stwierdził NSA.

Publikacja: 06.10.2021 09:50

Studium, plany miejscowe i jakość powietrza w wyroku NSA

Foto: Adobe Stock

Z art. 96 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (DzU z 2020 r., poz. 1219 tekst jedn. z późn. zm.; dalej: upoś) wynika bezpośrednio dopuszczalność różnicowania aktem prawa miejscowego sytuacji prawnej obywateli. W szczególności, gdy potrzebne jest zapewnienie ochrony środowiska, która jest obowiązkiem władz publicznych prowadzących politykę, która zapewnia bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom (art. 74 ust. 1 i ust. 2 Konstytucji RP). Konstytucja zapewnia odpowiednie standardy zdrowia obywatelom. Według art. 68 ust. 4 Konstytucji RP władze publiczne są obowiązane do zwalczania chorób epidemicznych i zapobiegania negatywnym dla zdrowia skutkom degradacji środowiska. Te ważne wartości chronione konstytucyjnie dopuszczają wprowadzenie ograniczeń w zakresie korzystania z wolności i praw w celu realizacji dobra wspólnego (wyrok WSA w Krakowie z 13 grudnia 2017 r., sygn. akt II SA/Kr 1188/17).

Pozostało 92% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Administracja
Jak gminy powinny przygotować się do reformy planistycznej?
Administracja
Teresa Siudem: Planistyczna karuzela dopiero przed nami
Administracja
Czy gmina może wynająć lokal bibliotece?
Administracja
Polska i Saksonia wzmocnią współpracę w zakresie edukacji, kultury i turystyki
Administracja
Kiedy płatnik może wnioskować o stwierdzenie nadpłaty podatku u źródła?
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne