Co zmienia ustawa o dochodach samorządu terytorialnego?

Z budżetu państwa jeszcze w 2021 r. do gmin, powiatów i województwa ma trafić 8 mld złotych tytułem uzupełnienia subwencji ogólnej.

Publikacja: 15.12.2021 12:55

Dziennik Ustaw

Dziennik Ustaw

Foto: Fotorzepa/JerzyDudek

Polski Ład stanowi wyzwanie nie tylko dla przedsiębiorców, ale również dla jednostek samorządu terytorialnego (dalej: j.s.t.). Wynika to z faktu, że jednym z głównym źródeł finansowania samorządów jest partycypacja w podatkach centralnych.

Zatem każda zmiana w ich konstrukcji ma konsekwencje dla ich budżetów. Wprowadzone przez Polski Ład zmiany w zakresie podatków dochodowych również nie pozostaną bez echa. W związku z rosnącymi obawami samorządowców Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało projekt nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, który 21 października został podpisany przez prezydenta. Część zapisów ustawy weszła już w życie, natomiast te najważniejsze zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Teresa Siudem: Samorządowe spółki komunalne bez przetargu
Administracja
Zamówienie in-house? Gmina musi mieć powód, by go udzielić
Administracja
Strona postępowania o wydanie decyzji o warunkach zabudowy
Administracja
Czy sprzedaż nieruchomości gruntowej na rzecz użytkownika wieczystego podlega VAT?
Administracja
Czy sołtysowi można wypłacić dietę choćby za jeden dzień? WSA rozstrzygnął