Aktualizacja: 28.12.2021 02:00 Publikacja: 27.12.2021 12:28
Foto: Adobe Stock
Z pytania wynikają dwa odrębne problemy prawne. Pierwszy związany jest z możliwością wprowadzenia uchwały w trakcie roku kalendarzowego, będącego jednocześnie rokiem podatkowym. Przypomnienia wymaga, że nie wszystkie uchwały związane z podatkami lokalnymi (a takim jest podatek od nieruchomości) mogą wejść w życie w dowolnej dacie w trakcie roku kalendarzowego. Jakkolwiek nie wynika to wprost z regulacji prawnych ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r. poz. 1170 z późn. zm.), to nie jest możliwe wprowadzenie przez radę gminy uchwały w sprawie podatku od nieruchomości w trakcie roku podatkowego. Na ten aspekt zwracano uwagę m.in. w orzecznictwie nadzorczym regionalnych izb obrachunkowych. Tytułem przykładu można odnotować stanowisko w uchwale Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie z 9 stycznia 2018 r. (nr 1.13.2018). Stwierdzono w niej w szczególności, że uchwała rady miasta określająca stawki podatku od nieruchomości nie może wejść w życie w trakcie roku podatkowego, tym bardziej nie może wejść w życie z mocą wsteczną. Uchwała taka powinna być opublikowana w taki sposób, aby adresaci mogli się zapoznać z jej treścią przed rokiem podatkowym, zatem jej wejście w życie powinno nastąpić przed rokiem podatkowym oraz z minimalnym czternastodniowym okresem vacatio legis zgodnie z przepisem art. 4 ust. 1 ustawy z 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1523). Nadto zaakcentowano, że podjęcie uchwały w sprawie wysokości stawek podatków lokalnych obejmuje zarówno sam fakt jej uchwalenia przez radę, jak i należytą publikację. Dopiero spełnienie obu tych warunków stanowi, że dany akt normatywny wszedł do porządku i obrotu prawnego. Co jednak istotne, ww. ograniczeniom „czasowym" nie podlega już uchwała, która jest objęta zapytaniem, czyli w sprawie – inkasentów. Materialno-prawna podstawa do jej przyjęcia wynika zaś z art. 6 ust. 12 wspomnianej ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, gdzie postanowiono, że – rada gminy może zarządzić pobór podatku od nieruchomości od osób fizycznych w drodze inkasa oraz wyznaczyć inkasentów i określić wysokość wynagrodzenia za inkaso. W konsekwencji należy przyjąć, że nie ma przeciwwskazań prawnych do przyjęcia wskazanej uchwały np. w połowie stycznia 2022 r.
Przepisy dopuszczają udzielenie zamówienia publicznego z wolnej ręki (in-house) spółkom komunalnym, kontrolowanym przez jednostki samorządu terytorialnego.
- Jeśli rynek konkurencyjny odpowiednio funkcjonuje, gmina nie powinna z niego rezygnować, tworząc własną spółkę i udzielając jej zamówienia bez konkurencji – mówi dr Wojciech Hartung, adwokat, członek Stowarzyszenia Prawa Zamówień Publicznych.
Do ustalenia stron postępowania o wydanie decyzji o warunkach zabudowy przydatny jest art. 28 kodeksu postępowania administracyjnego. Wskazuje on na konieczność posiadania interesu prawnego do brania udziału w postępowaniu. Jak go ustalić?
To, czy sprzedaż nieruchomości powinna zostać zaraportowana dla celów podatku VAT, zależy od konkretnej sytuacji. Podejście do tego zagadnienia zostało także ukształtowane w krajowej praktyce interpretacyjnej.
Rada gminy dysponuje znacznym zakresem samodzielności przy określaniu zasad wypłaty diet dla sołtysów.
Osoby, które przekazały darowiznę na cele kultu religijnego, czyli na przykład na Kościół czy związek religijny, mogą – pod pewnymi warunkami – skorzystać z ulgi podatkowej.
13. emerytura nie jest zwolniona z podatku dochodowego. Tym samym emerytom są z niej pobierane zaliczki. Niektórzy z nich mogą jednak otrzymać ich zwrot w następnym rocznym zeznaniu podatkowym.
Wypełnianie zeznań rocznych w aplikacji mobilnej w telefonie i rozbudowany kreator pomagający ryczałtowcom sporządzić PIT-28: to najważniejsze zmiany w usłudze Twój e-PIT - mówi Maria Chober, zastępca dyrektora w Departamencie Relacji z Klientami w Ministerstwie Finansów.
– Efekt ekonomiczny tego typu programów jest dosyć oczywisty – powiedział Adrian Zandberg, kandydat partii Razem na prezydenta RP, komentując założenia nowej strategii mieszkaniowej „Pierwsze klucze”.
Polska negocjuje zakup okrętów podwodnych w ramach programu Orka. Stany Zjednoczone szykują nowe cła, które mogą objąć Unię Europejską. Tymczasem rząd przedstawił nowy program mieszkaniowy, który wyklucza deweloperów i fliperów.
Odliczenia ulgi na internet można dokonać składając wraz z zeznaniem podatkowym PIT-28, PIT-36 oraz PIT-37 załącznik PIT/O. Ile wynosi ulga i kto może z niej skorzystać?
W Polsce biznes dostrzega potencjał łączenia celów finansowych z korzyściami społecznymi lub środowiskowymi. Zachętą do tego typu inwestycji jest ulga podatkowa.
Jeśli przedsiębiorca kupił mieszkanie po to, aby mieć blisko do klienta, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na rzeczy, które się w nim znajdują, np. biurko, stół, klimatyzator czy lodówkę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas