Aktualizacja: 28.12.2021 02:00 Publikacja: 27.12.2021 12:28
Foto: Adobe Stock
Z pytania wynikają dwa odrębne problemy prawne. Pierwszy związany jest z możliwością wprowadzenia uchwały w trakcie roku kalendarzowego, będącego jednocześnie rokiem podatkowym. Przypomnienia wymaga, że nie wszystkie uchwały związane z podatkami lokalnymi (a takim jest podatek od nieruchomości) mogą wejść w życie w dowolnej dacie w trakcie roku kalendarzowego. Jakkolwiek nie wynika to wprost z regulacji prawnych ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r. poz. 1170 z późn. zm.), to nie jest możliwe wprowadzenie przez radę gminy uchwały w sprawie podatku od nieruchomości w trakcie roku podatkowego. Na ten aspekt zwracano uwagę m.in. w orzecznictwie nadzorczym regionalnych izb obrachunkowych. Tytułem przykładu można odnotować stanowisko w uchwale Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie z 9 stycznia 2018 r. (nr 1.13.2018). Stwierdzono w niej w szczególności, że uchwała rady miasta określająca stawki podatku od nieruchomości nie może wejść w życie w trakcie roku podatkowego, tym bardziej nie może wejść w życie z mocą wsteczną. Uchwała taka powinna być opublikowana w taki sposób, aby adresaci mogli się zapoznać z jej treścią przed rokiem podatkowym, zatem jej wejście w życie powinno nastąpić przed rokiem podatkowym oraz z minimalnym czternastodniowym okresem vacatio legis zgodnie z przepisem art. 4 ust. 1 ustawy z 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1523). Nadto zaakcentowano, że podjęcie uchwały w sprawie wysokości stawek podatków lokalnych obejmuje zarówno sam fakt jej uchwalenia przez radę, jak i należytą publikację. Dopiero spełnienie obu tych warunków stanowi, że dany akt normatywny wszedł do porządku i obrotu prawnego. Co jednak istotne, ww. ograniczeniom „czasowym" nie podlega już uchwała, która jest objęta zapytaniem, czyli w sprawie – inkasentów. Materialno-prawna podstawa do jej przyjęcia wynika zaś z art. 6 ust. 12 wspomnianej ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, gdzie postanowiono, że – rada gminy może zarządzić pobór podatku od nieruchomości od osób fizycznych w drodze inkasa oraz wyznaczyć inkasentów i określić wysokość wynagrodzenia za inkaso. W konsekwencji należy przyjąć, że nie ma przeciwwskazań prawnych do przyjęcia wskazanej uchwały np. w połowie stycznia 2022 r.
Żeby uzyskać mianowanie w służbie cywilnej, trzeba przejść postępowanie kwalifikacyjne albo ukończyć Krajową Szkołę Administracji Publicznej. To sporo wyrzeczeń... i brak pewności co do ścieżki kariery.
W korpusie służby cywilnej nie ma centralnego ośrodka, który koordynowałby dalszy przebieg kariery urzędników mianowanych – mówi Wojciech Kaczor – prezes Fundacji Sprawne Państwo.
Niewykonanie polecenia przełożonego bez zachowania procedury pisemnego zgłoszenia przełożonemu swoich wątpliwości należy traktować jako naruszenie obowiązków członka korpusu służby cywilnej.
Postępowanie dyscyplinarne jest prowadzone na zasadzie udowodnienia zawinionego działania pracownika służby cywilnej, a więc wszystkie okoliczności – zarówno pozytywne, jak i negatywne – mające wpływ na ocenę postępowania obwinionego powinny być wzięte pod uwagę i poddane wnikliwej ocenie.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
To, czy gmina zachowa prawo do odliczenia VAT, zależy od przyczyn zaniechania inwestycji. Krajowa praktyka interpretacyjna opiera się w tym zakresie na dorobku orzeczniczym TSUE.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości (PON) m.in. zmieniła się definicja budynku i budowli. Do końca marca trzeba wypełnić deklarację podatkową. W poniedziałek 24 marca zapraszamy na bezpłatny webinar "Rzeczpospolitej", w którym eksperci wyjaśnią wszystko, co trzeba wiedzieć o PON.
Saszetki nikotynowe i urządzenia do podgrzewania tytoniu będą podlegały akcyzie. Jednak tryb prac nad ustawą może budzić wątpliwości w świetle prawa unijnego.
Umowa z fiskusem rozwiewająca nieporozumienia co do faktów, roczny limit czasu kontroli skarbowej a także możliwość zmiany formy opodatkowania małych firm w trakcie roku – to kolejne podatkowe propozycje zespołu Rafała Brzoski.
Po wielomiesięcznej przerwie w pracach nad projektem nowelizacji ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa przyjęto nowy projekt, który pozwoli na stworzenie ok. 20 tys. mieszkań komunalnych oraz mieszkań TBS na tani wynajem.
Stabilne otoczenie makro faworyzujące deweloperów bazujących na klientach z zasobniejszymi portfelami oraz atrakcyjna oferta to fundamenty, pozwalające firmie oczekiwać jeszcze lepszej sprzedaży w 2025 r.
Przedsiębiorcy kupujący zdewastowane mieszkania, remontujący je i dający im drugie życie, wypełniają ważną, choć niewielką niszę rynkową. I zdecydowanie nie zasługują na hejt, który ich spotyka.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas