Aktualizacja: 18.01.2022 10:31 Publikacja: 17.01.2022 07:38
Foto: Fotorzepa / Paweł Rochowicz
Stosownie do art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. prawo o stowarzyszeniach (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r., poz. 2261; dalej: p.o.s.) stowarzyszenia zwykłe są uproszczoną formą stowarzyszeń, które nie posiadają osobowości prawnej. Stowarzyszenia zwykłe wraz ze stowarzyszeniami posiadającymi osobowość prawną (tzw. „stowarzyszeniami rejestrowymi") i fundacjami są organizacjami społecznymi. Takie podmioty na podstawie art. 9 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r., poz. 2325 z późn. zm.; dalej: p.p.s.a.) mogą brać udział w procedurze sądowoadministracyjnej.
Do złożenia oświadczeń majątkowych zobowiązane są osoby pełniące funkcje publiczne. Nie wszystko jednak w tych oświadczeniach jest takie oczywiste.
Do 31 marca członkowie służby cywilnej muszą złożyć oświadczenia majątkowe. Co grozi za niedopełnienie tego obowiązku?
Zasady równości nie można interpretować jako nakazu stanowienia norm o takiej samej treści dla wszystkich osób – wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu ws. skargi na bon turystyczny.
To nie art. 28 kodeksu postępowania administracyjnego, a art. 28 ust. 2 Prawa budowlanego określa kryteria uznania danego podmiotu za stronę postępowania o wydanie pozwolenia na budowę.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków do działania 1.5 programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko. Przedmiotem naboru jest dofinansowanie projektów dotyczących usuwania niewłaściwie składowanych lub magazynowanych odpadów i w konsekwencji likwidowania lub ograniczania wywołanego przez nie zagrożenia dla ludzi lub środowiska.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Podatnik, który ma zaległość z rocznego PIT i spłaca ją za zgodą fiskusa w ratach, nie przekaże swojego 1,5 proc. wybranej organizacji pożytku publicznego.
Nigdy dosyć wiedzy o prawach swoich i innych ludzi.
W odstępie pięciu dni poszerzone siedmioosobowe składy Izby Cywilnej SN z różnego nadania, bo razem nadal nie orzekają, podjęły dwie ważne uchwały dotyczące sporów frankowych, które, jak uważa wielu prawników, da się pogodzić.
Odpowiedzialność członków zarządu nie ogranicza się jedynie do odpowiedzialności cywilnej. Mogą odpowiadać solidarnie – w dodatku całym swoim majątkiem – za niezapłacone podatki.
Mija właśnie pięć lat od uruchomienia portalu do e-licytacji komorniczych. Ten system się sprawdza i jest sukcesywnie rozwijany.
Potrącenie jest niezwykle ważne dla przedsiębiorców. Ułatwia i przyspiesza rozliczenia. Tymczasem obowiązujące przepisy mogą uniemożliwić powołanie się na potrącenie w procesie gospodarczym.
Należyta kalkulacja oferty przez wykonawcę i jej odpowiednie udokumentowanie, jest kluczem do skutecznego dochodzenia roszczeń waloryzacyjnych przed sądem.
Liczba szpitali, w których kobietom podaje się znieczulenie przy porodzie naturalnym, rośnie, ale europejskim standardom wciąż nie sprostamy. Placówki narażają się przez to na pozwy i łamią prawa pacjenta. Ze zjawiskiem walczy m.in. Fundacja Rodzić po Ludzku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas