15 kwietnia 2021 Rada m.st. Warszawy podjęła uchwałę nr XLVII/1456/2021 zmieniającą uchwałę w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania, wysokości stawek opłaty za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie, wysokości opłaty dodatkowej oraz określenia sposobu pobierania tych opłat. Jej celem było poszerzenie granic warszawskiej s.p.p.n. o część dzielnicy Ochota i całą dzielnicę Żoliborz oraz dokonanie zmian w zasadach ponoszenia opłat za parkowanie (w zakresie wysokości stawki i sposobu wnoszenia opłaty; uzależniono możliwość korzystania z opłaty abonamentowej od rozliczania podatku w Warszawie). Zmiany te wywołały wiele kontrowersji prawnych i społecznych. 24 maja 2021 r. wojewoda mazowiecki rozstrzygnięciem nadzorczym, znak WNP-I.4131.99.2021, Dz. Urz. Poz. 4689, stwierdził nieważność uchwały z 15 kwietnia w całości. Zdaniem organu nadzoru rada m.st. Warszawy w sposób istotny naruszyła prawo.