Aktualizacja: 19.04.2025 13:08 Publikacja: 23.02.2022 13:37
Foto: Adobe Stock
Omawiany wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, choć z pozoru dotyczy szczegółowej kwestii proceduralnej związanej z treścią decyzji wydanej w postępowaniu, w którym doszło do śmierci podatnika, ma szerszy wymiar i jest interesujący dla praktyki podatkowej z kilku powodów. Przede wszystkim dotyka ważnej, ale i trudnej tematyki sukcesji podatkowej oraz pozycji prawnej, zarówno materialnej, jak i procesowej, następcy prawnego.
Konstrukcja zasad odpowiedzialności następcy prawnego przyjęta w ordynacji podatkowej zakłada, że przejmuje on przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Przejmuje, to znaczy, że nie jest – nie staje się – on jednak tym samym podatnikiem co zmarły (odejście od zasady kontynuacji bytu prawnego). Odpowiada zatem, na zasadach przewidzianych w ustawach, za cudze podatki. Ta ważna reguła samodzielności następcy prawnego determinująca jego pozycję została wyraźnie przypomniana przez NSA. Odrębność następcy prawnego oznacza także, że zasady jego odpowiedzialności mogą różnić się od tych, jakie dotyczyły podatnika.
Choć to rada gminy inicjuje założenie spółki komunalnej, późniejszy jej wpływ na działalność spółki jest ogranic...
Przepisy dają radnym uprawnienia informacyjne dotyczące spółek komunalnych. Czy to szansa na realną kontrolę i l...
Wynik rozpoznania zarzutu w sprawie egzekucji administracyjnej ma bezpośrednie przełożenie na badanie podstaw do...
Pozwolenia na budowę i konserwatorskie nie mogą zastąpić nakazu konserwatorskiego, bo udzielają one jedynie „pra...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Prawidłowość i jakość sporządzonej opinii oraz kompetencje merytoryczne, wykształcenie czy posiadanie wiedzy spe...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas