Reklama
Rozwiń

Czy zgoda osoby, której dane dotyczą, może być podstawą do ich przetwarzania

Bywa, że urząd błędnie prosi o wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zawartych w urzędowym formularzu, gdy w rzeczywistości są one potrzebne do realizacji obowiązku prawnego lub realizacji określonego zadania publicznego (a niekiedy też realizacji umowy).

Publikacja: 23.03.2022 11:06

RODO

RODO

Foto: Adobe Stock

Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa, dlatego, co do zasady, prowadząc postępowania, będą przetwarzały dane na podstawie przepisów prawa. Czy jednak za taką podstawę prawną można uznać zgodę osoby, której dane dotyczą?

Obowiązkiem każdego administratora jest przestrzeganie zasad przetwarzania danych określonych w ogólnym rozporządzeniu o ochronie danych (RODO), a jedną z nich jest zasada zgodności z prawem, która stanowi, że dane osobowe muszą być przetwarzane na podstawie przynajmniej jednej z przesłanek określonych w art. 6 ust. 1 RODO (w przypadku danych zwykłych) albo w art. 9 ust. 2 (w przypadku tzw. danych szczególnej kategorii).

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Teresa Siudem: Czy "era papierowa" w urzędach się kończy?
Administracja
EZD w administracji – jak prowadzić elektroniczną dokumentację?
Administracja
Jaka stawka VAT za udostępnianie boiska stadionu miejskiego?
Administracja
Zakup usługi analitycznej z zagranicy a podatek u źródła
Administracja
Czy za częstszy odbiór szkła i papieru gmina może żądać opłaty dodatkowej?