Gdy zabraknie zaufania radnych

Uchwała o nieudzieleniu zarządowi powiatu wotum zaufania ma charakter intencyjny. Nie sposób uznać, aby naruszała interes prawny lub uprawnienie starosty.

Publikacja: 11.04.2022 17:18

Gdy zabraknie zaufania radnych

Foto: Adobe Stock

Do takiego wniosku w niedawnym orzeczeniu doszedł Naczelny Sąd Administracyjny, który rozpatrywał skargę kasacyjną od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu.

Pełniący funkcję starosty powiatu S. wniósł do WSA skargę na uchwałę o nieudzieleniu zarządowi tego powiatu wotum zaufania. Sąd tę skargę jednak odrzucił, bowiem jego zdaniem nie sposób uznać, by zaskarżona uchwała odbierała lub ograniczała jakiekolwiek prawo skarżącego, wynikające z przepisów prawa, bądź też nakładała na skarżącego nowy obowiązek lub zmieniała obowiązek dotychczasowy. Jak zaznaczono, nawet odwołanie zarządu na skutek podjęcia zaskarżonej uchwały jest jedynie potencjalne. Art. 30a ust. 11 ustawy o samorządzie powiatowym przewiduje bowiem, iż rada powiatu po nieudzieleniu wotum zaufania może odwołać zarząd większością co najmniej 3/5 głosów ustawowego składu rady. W takim stanie rzeczy sąd pierwszej instancji uznał, że uchwała nie wpływa na interes prawny skarżącego.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Teresa Siudem: Administracja publiczna na długi dystans
Administracja
Zniesławienie urzędniczki przez szefa na służbowym spotkaniu
Administracja
Jak usprawnić polską administrację publiczną
Administracja
Donos na członka korpusu służby cywilnej musi być sprecyzowany
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Administracja
Na Kujawach i Pomorzu przybędzie ścieżek rowerowych i infrastruktury dla cyklistów