Aport a podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z o.o.
Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z 12 marca 2025 r. (II CSKP 394/23), który zapadł w następującym stanie faktycznym. 25 kwietnia 2013 r. nadzwyczajne zgromadzenie wspólników spółki E. podjęło uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego o ponad 28 mln zł poprzez wniesienie aportu przez jedynego wspólnika (A.Ś.) w postaci przedsiębiorstwa Z. w K., obejmującego m.in. nieruchomość.
A.Ś. złożył oświadczenie o objęciu nowych udziałów i zobowiązał się do przeniesienia nieruchomości po rejestracji podwyższenia kapitału. Przebieg zgromadzenia wspólników i oświadczenie wspólnika zostały zaprotokołowane w akcie notarialnym.