Odszkodowania dla pacjentów – trzeba zrobić krok naprzód

System powinien bowiem służyć poszkodowanym, a nie dawać interesujące dodatkowe zajęcie określonej grupie zawodowej. Naprawa szkód doznanych przez pacjentów następowała na preferencyjnych warunkach i w uproszczonym trybie.

Publikacja: 18.05.2022 10:12

Odszkodowania dla pacjentów – trzeba zrobić krok naprzód

Foto: Adobe Stock

Stworzenie nowego modelu kompensowania szkód doznanych przez pacjentów opartego na funduszu działającym przy rzeczniku praw pacjenta daje szansę na zdecydowaną poprawę dotychczasowych procedur oraz poziomu ochrony interesów osób poszkodowanych. Regulacja dotycząca wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych egzaminu, a struktura oparta na 16 komisjach, w których zasiada 256 członków, jest kompletnie nieefektywna.

6 kwietnia na łamach „Rzeczpospolitej” ukazał się artykuł adw. Andrzeja Malickiego („Orzekanie o zdarzeniach medycznych bez prawników. Błędne kierunki zmian”), który trudno zbyć milczeniem. Tekst ten broni dorobku wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, a jednocześnie krytycznie odnosi się do pomysłu ich zastąpienia przez Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych, obsługiwany przez rzecznika praw pacjenta. Błędne są jednak nie tylko tezy postawione w tekście (w tym również tytułowa), ale też sama warstwa faktograficzna.

Pozostało 92% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Administracja
Dotacje oświatowe. Na co wolno przeznaczyć, jak rozliczyć, jak wygląda kontrola RIO?
Administracja
Nadzór architektoniczno-budowlany. Jakie ma obowiązki i uprawnienia? Kiedy rozbiórka samowoli budowlanej?
Administracja
To władze związku zawodowego muszą dbać o aktualność adresu?
Administracja
Jak utrzymać dobrą kondycję finansową gminy?
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Administracja
Czy wartość kursu językowego dla pracownika może być zwolniona z PIT?