Aktualizacja: 16.02.2025 15:17 Publikacja: 29.06.2022 14:52
Foto: Adobe Stock
Z moich doświadczeń wynika, że z każdym rokiem trudniej uzyskać interpretacje. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wielu przypadkach nadużywa prawa do odmowy jej wydania. Świadczą o tym liczne wyroki, w których sądy uchylają postanowienia pozostawiające wnioski bez rozpatrzenia. Warto przy tym pamiętać, że zdecydowana większość takich postanowień nie jest zaskarżana do sądu. Nie dlatego, że sprawy nie da się wygrać. Powodem jest to, że na rozstrzygnięcie w obu instancjach podatnik musiałby czekać około czterech lat. Czyli jeśli dziś podatnik otrzyma odmowę wydania interpretacji i zaskarży ją do sądu, to prawdopodobnie w 2026 r. uzyska prawomocne potwierdzenie, że interpretacja jednak powinna zostać wydana. To oczywiście nie wyklucza kolejnego sporu sądowego o jej treść. W ten sposób sprawa może przeciągnąć się do około 2030 r. Jest oczywiste, że po takim czasie odpowiedź raczej nie będzie aktualna. Nikt nie będzie przecież czekał z transakcją tyle lat. Poza tym jest niemal pewne, że w międzyczasie zmienią się przepisy (i to kilkukrotnie).
Przepisy dopuszczają udzielenie zamówienia publicznego z wolnej ręki (in-house) spółkom komunalnym, kontrolowanym przez jednostki samorządu terytorialnego.
- Jeśli rynek konkurencyjny odpowiednio funkcjonuje, gmina nie powinna z niego rezygnować, tworząc własną spółkę i udzielając jej zamówienia bez konkurencji – mówi dr Wojciech Hartung, adwokat, członek Stowarzyszenia Prawa Zamówień Publicznych.
Do ustalenia stron postępowania o wydanie decyzji o warunkach zabudowy przydatny jest art. 28 kodeksu postępowania administracyjnego. Wskazuje on na konieczność posiadania interesu prawnego do brania udziału w postępowaniu. Jak go ustalić?
To, czy sprzedaż nieruchomości powinna zostać zaraportowana dla celów podatku VAT, zależy od konkretnej sytuacji. Podejście do tego zagadnienia zostało także ukształtowane w krajowej praktyce interpretacyjnej.
Rada gminy dysponuje znacznym zakresem samodzielności przy określaniu zasad wypłaty diet dla sołtysów.
Osoby, które przekazały darowiznę na cele kultu religijnego, czyli na przykład na Kościół czy związek religijny, mogą – pod pewnymi warunkami – skorzystać z ulgi podatkowej.
13. emerytura nie jest zwolniona z podatku dochodowego. Tym samym emerytom są z niej pobierane zaliczki. Niektórzy z nich mogą jednak otrzymać ich zwrot w następnym rocznym zeznaniu podatkowym.
Wypełnianie zeznań rocznych w aplikacji mobilnej w telefonie i rozbudowany kreator pomagający ryczałtowcom sporządzić PIT-28: to najważniejsze zmiany w usłudze Twój e-PIT - mówi Maria Chober, zastępca dyrektora w Departamencie Relacji z Klientami w Ministerstwie Finansów.
Odliczenia ulgi na internet można dokonać składając wraz z zeznaniem podatkowym PIT-28, PIT-36 oraz PIT-37 załącznik PIT/O. Ile wynosi ulga i kto może z niej skorzystać?
W Polsce biznes dostrzega potencjał łączenia celów finansowych z korzyściami społecznymi lub środowiskowymi. Zachętą do tego typu inwestycji jest ulga podatkowa.
Jeśli przedsiębiorca kupił mieszkanie po to, aby mieć blisko do klienta, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na rzeczy, które się w nim znajdują, np. biurko, stół, klimatyzator czy lodówkę.
Prowadząca własną działalność zawodniczka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na odpowiednią dietę, wsparcie psychologa oraz sportowe stroje. Skarbówka się na to zgadza. Wyrzuca natomiast z kosztów wydatki na ładny wygląd.
Stacja ładowania pojazdów elektrycznych – poza fundamentem – nie jest opodatkowana podatkiem od nieruchomości.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas