Aktualizacja: 14.01.2025 17:42 Publikacja: 29.06.2022 14:52
Foto: Adobe Stock
Z moich doświadczeń wynika, że z każdym rokiem trudniej uzyskać interpretacje. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wielu przypadkach nadużywa prawa do odmowy jej wydania. Świadczą o tym liczne wyroki, w których sądy uchylają postanowienia pozostawiające wnioski bez rozpatrzenia. Warto przy tym pamiętać, że zdecydowana większość takich postanowień nie jest zaskarżana do sądu. Nie dlatego, że sprawy nie da się wygrać. Powodem jest to, że na rozstrzygnięcie w obu instancjach podatnik musiałby czekać około czterech lat. Czyli jeśli dziś podatnik otrzyma odmowę wydania interpretacji i zaskarży ją do sądu, to prawdopodobnie w 2026 r. uzyska prawomocne potwierdzenie, że interpretacja jednak powinna zostać wydana. To oczywiście nie wyklucza kolejnego sporu sądowego o jej treść. W ten sposób sprawa może przeciągnąć się do około 2030 r. Jest oczywiste, że po takim czasie odpowiedź raczej nie będzie aktualna. Nikt nie będzie przecież czekał z transakcją tyle lat. Poza tym jest niemal pewne, że w międzyczasie zmienią się przepisy (i to kilkukrotnie).
Ustawa o samorządzie gminnym zakazuje radnym prowadzenia określonej działalności gospodarczej. Przewiduje też sankcje za złamanie tego zakazu.
Zakazu prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia powiatu nie można rozciągnąć na prowadzenie szkoły niepublicznej.
Długość okresów wykluczenia wskazuje art. 111 prawa zamówień publicznych. Kontrowersje budzi termin, od którego liczy się wykluczenie.
Legalność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może zostać zakwestionowana poprzez wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Spółka komunalna wykonująca zadania publiczne ma obowiązek udostępniania informacji publicznej jej dotyczącej, jak i związanej z podejmowaną przez nią działalnością, na wniosek albo w Biuletynie Informacji Publicznej.
13 stycznia w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o Radzie Fiskalnej - nowej instytucji o charakterze doradczym, opiniotwórczym i eksperckim. Polska jest jedynym krajem UE, który nie ma jeszcze takiego organu. Na pierwsze owoce prac Rady trzeba będzie jeszcze poczekać.
Data formalnego wykreślenia firmy z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie jest jedyną okolicznością przesądzającą o tym, kiedy podatnik zaprzestał działalności.
Kasowy PIT to dodatkowa biurokracja, a i tak nie uchroni przed podatkiem. Przedsiębiorcy nie są nim zainteresowani, odradzają go księgowi. Wyborcza obietnica może się okazać niewypałem.
W przypadku zwrotu przez pracownika nienależnie pobranego świadczenia (np. odprawy), które uprzednio zwiększało jego dochód podlegający opodatkowaniu PIT, rozliczenie tego zwrotu może nastąpić na dwa sposoby: przez płatnika albo przez samego pracownika.
Zmiany w składce zdrowotnej, które ostatecznie uchwalono i które weszły w życie od stycznia, są w zasadzie kosmetyczne. Na większą reformę musimy poczekać jeszcze rok.
Minimalny podatek dochodowy należy rozliczyć w zeznaniu rocznym składanym do końca trzeciego miesiąca następnego roku podatkowego. W przypadku podatników, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, termin ten upływa 31 marca br.
Właściciele nieruchomości muszą przygotować się na istotne zmiany w opodatkowaniu, które weszły w życie 1 stycznia. Kluczowym aspektem tych zmian jest wprowadzenie nowych, niezależnych od prawa budowlanego definicji budynku i budowli.
Spółka jawna będąca podatnikiem CIT pozostaje nim do dnia jej likwidacji lub wykreślenia z właściwego rejestru. Tak twierdzi fiskus. Zdaniem sądów utratę statusu podatnika CIT może również spowodować zmiana w składzie jej wspólników.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas