Zasady przyzwoitej legislacji i ich znaczenie dla samorządów

Stanowienie prawa miejscowego polega nie tylko na wykonywaniu upoważnienia ustawowego. Prawodawca lokalny musi także przestrzegać tzw. zasad przyzwoitej legislacji.

Publikacja: 04.07.2022 20:32

Zasady przyzwoitej legislacji i ich znaczenie dla samorządów

Foto: Adobe Stock

Proces stanowienia prawa miejscowego przez rady gmin, rady powiatów i sejmiki województw jest trudnym zadaniem. Wykonywanie takiej kompetencji, w istocie rzeczy jest jednocześnie stosowaniem prawa już obowiązującego i stanowieniem przepisów nowego prawa.

Istota aktów prawa miejscowego została określona w art. 94 konstytucji. Prawo miejscowe to prawo powszechnie obowiązujące, tzn. takie, którego normy oddziałują na prawa i obowiązki jednostek niepodlegających organizacyjnie organom, które je ustanowiły (tzn. na pozycję prawną obywateli, przedsiębiorców, organizacji społecznych itp. itd.). Przepis ten przewiduje, że prawo miejscowe może być uchwalane przez organy stanowiące j.s.t. i przez terenowe organy administracji rządowej. Akty prawa miejscowego mają charakter wykonawczy względem ustaw – są stanowione w oparciu o upoważnienia ustawowe określające granice spraw regulowanych w takich źródłach prawa. Przepisy prawa miejscowego obowiązują na obszarze działania organów, które je ustanowiły.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Administracja
Wiata na działce to labirynt prawny dla inwestorów
Administracja
Katarzyna Wójcik: Jakie zasady obowiązują na plaży
Administracja
Na plaży trzeba się pilnować, inaczej można skończyć z mandatem
Administracja
Prawo do kwestionowania egzekucji nie uratuje nadpłaty
Administracja
Kiedy gmina może złagodzić zakaz spożywania alkoholu?
Reklama
Reklama