Co z decyzją wydaną w wyniku przestępstwa

Może tak się zdarzyć, że decyzja administracyjna została wydana w wyniku przestępstwa. Postępowanie dotyczące takiego rozstrzygnięcia administracyjnego udaje się jednak wznowić.

Publikacja: 18.07.2022 22:35

Co z decyzją wydaną w wyniku przestępstwa

Foto: Adobe Stock

Jedną z zasad postępowania administracyjnego jest zasada trwałości ostatecznej decyzji administracyjnej. Zgodnie z nią prawomocna decyzja administracyjna może zostać wyeliminowana z obiegu prawnego tylko w wyjątkowych, ściśle określonych w przepisach prawa przypadkach. Obowiązywanie takiej zasady jest konsekwencją obowiązywania konstytucyjnej zasady demokratycznego państwa prawnego i wynikającej z niej zasady bezpieczeństwa prawnego. Przyjmuje się, że jednostka, która na podstawie prawomocnej decyzji administracyjnej nabyła prawo, nie powinna być narażona na arbitralne ograniczenie lub pozbawienie takiego uprawnienia przez organ administracji publicznej.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Teresa Siudem: Samorządowe spółki komunalne bez przetargu
Administracja
Zamówienie in-house? Gmina musi mieć powód, by go udzielić
Administracja
Strona postępowania o wydanie decyzji o warunkach zabudowy
Administracja
Czy sprzedaż nieruchomości gruntowej na rzecz użytkownika wieczystego podlega VAT?
Administracja
Czy sołtysowi można wypłacić dietę choćby za jeden dzień? WSA rozstrzygnął