Niejasny wyjątek od zasady trzeba stosować bardzo ostrożnie

Przesłanka rażącego naruszenia prawa, jakiego dopuścił się fiskus przy wydaniu decyzji, znajduje się w katalogu sytuacji, w których stwierdza się jej nieważność.

Publikacja: 28.12.2022 12:04

Niejasny wyjątek od zasady trzeba stosować bardzo ostrożnie

Foto: Adobe Stock

Zakaz orzekania na niekorzyść odwołującej się strony, czyli tzw. zakaz reformationis in peius, gwarantujący, że strona kwestionująca treść decyzji, wyroku etc. na skutek wniesionego środka odwoławczego nie pogorszy swojej sytuacji, jest jedną z najważniejszych zasad procedury podatkowej.

Nie jest to zresztą rozwiązanie wyjątkowe i charakterystyczne tylko dla postępowania podatkowego, podobne obowiązują chociażby w procedurze administracyjnej, karnej czy sądowo-administracyjnej. Jej celem jest przede wszystkim zagwarantowanie merytorycznej i formalnej kontroli decyzji wydanych w niższej instancji. Gdyby jej nie było, potencjalne ryzyko wydania w wyższej instancji orzeczenia pogarszającego sytuację podatnika skutecznie ograniczałoby jego chęci do kwestionowania czy poddania kontroli rozstrzygnięcia uzyskanego w pierwszej instancji.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Radny bez kontroli nad mieniem komunalnym
Administracja
Czy radny może przeprowadzić kontrole w spółce komunalnej?
Administracja
Miasto zapłaci, bo właściciel auta zapomniał o formalności. Wyrok WSA
Administracja
To, że zabytek wymaga rozbiórki, nie uchroni przed karą za zaniechanie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja
Podatnik, zaniżając wartość budowli, musi się liczyć z sankcjami