Nowe zasady planowania przestrzennego

Plan ogólny gminy ma być uchwalany obligatoryjnie dla całej gminy i zaliczany będzie do aktów prawa miejscowego. Ustalenia tego planu mają być wiążące zarówno dla miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, jak i dla decyzji o warunkach zabudowy.

Publikacja: 11.01.2023 12:39

Nowe zasady planowania przestrzennego

Foto: Adobe Stock

Nowelizacja ustawy o planowaniu i gospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw to projekt przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Został on opracowany w celu uproszczenia, ujednolicenia, a także przyspieszenia procedur planistycznych. Początkowo autorzy projektu planowali nie tylko wprowadzenie nowych narzędzi planistycznych, ale również zmiany dotyczące decyzji o warunkach zabudowy oraz opłat planistycznych; jednak z części proponowanych pierwotnie zmian wycofali się. Zgodnie ze stanem na początek grudnia 2022 roku, projekt proponowanych zmian poddany jest pod obrady komisji.

Pozostało 95% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Administracja
Jak gminy powinny przygotować się do reformy planistycznej?
Administracja
Teresa Siudem: Planistyczna karuzela dopiero przed nami
Administracja
Czy gmina może wynająć lokal bibliotece?
Administracja
Polska i Saksonia wzmocnią współpracę w zakresie edukacji, kultury i turystyki
Administracja
Kiedy płatnik może wnioskować o stwierdzenie nadpłaty podatku u źródła?
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne