Aktualizacja: 14.09.2024 16:09 Publikacja: 11.01.2023 12:39
Foto: Adobe Stock
Nowelizacja ustawy o planowaniu i gospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw to projekt przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Został on opracowany w celu uproszczenia, ujednolicenia, a także przyspieszenia procedur planistycznych. Początkowo autorzy projektu planowali nie tylko wprowadzenie nowych narzędzi planistycznych, ale również zmiany dotyczące decyzji o warunkach zabudowy oraz opłat planistycznych; jednak z części proponowanych pierwotnie zmian wycofali się. Zgodnie ze stanem na początek grudnia 2022 roku, projekt proponowanych zmian poddany jest pod obrady komisji.
Wójt, burmistrz czy prezydent będzie dostawał najwięcej skarg, zażaleń. To do niego będą przychodzili ludzie z awanturami, gdy ich działka nie zostanie objęta terenem zabudowy, co oznacza, że nie będzie można na niej zbudować domu.
Nie wszystkie przepisy nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym da się jednoznacznie zinterpretować, a zmiany trzeba wdrażać. W gminach rozpoczyna się „gorący” czas.
Gmina nie może zawierać z macierzystą instytucją kultury umowy najmu i z tego tytułu pobierać czynszu.
Ponad osiem mln euro dofinansowania mogą pozyskać samorządy na realizację projektów, w których uczestniczyć będą jednostki samorządowe lub organizacje z Niemiec, a dokładniej z Saksonii.
Zdarza się, że samorządowa jednostka kultury w związku z nieotrzymaniem od zagranicznego podatnika certyfikatu rezydencji pobiera podatek u źródła z wynagrodzenia należnego temu podatnikowi według stawki obowiązującej w polskiej ustawie. Czy po późniejszym otrzymaniu certyfikatu rezydencji, płatnik ma prawo wnioskować o stwierdzenie nadpłaty podatku u źródła?
Największa przewaga samochodu elektrycznego nad spalinowym wynika z zerowej emisji CO2 podczas jazdy oraz zdecydowanie większej sprawności napędu.
Właściciel nieruchomości rolnej, by zrealizować na niej inwestycję, musi uzyskać zgodę na zmianę jej przeznaczenia, a następnie zgodę na wyłączenie gruntu z produkcji rolniczej. Mniej formalności trzeba dopełnić, gdy działka rolna leży w obrębie miasta.
Wójt, burmistrz czy prezydent będzie dostawał najwięcej skarg, zażaleń. To do niego będą przychodzili ludzie z awanturami, gdy ich działka nie zostanie objęta terenem zabudowy, co oznacza, że nie będzie można na niej zbudować domu.
Zintegrowane plany inwestycyjne początkowo mogą uzupełniać, a od 2026 r. zastąpić uchwały mieszkaniowe. Czy w istocie łączą one zalety planów miejscowych i uchwał mieszkaniowych, czy nadal obarczone są pewnymi ich wadami?
Żaden przepis ustawy nie przyznaje radzie gminy kompetencji do ustalania w drodze planu miejscowego granic strefy uciążliwości od obiektów drogowych.
Do końca 2025 r. plany ogólne mają zastąpić gminne studium zagospodarowania przestrzennego. Do tego czasu samorządy mają do wykonania ogromną pracę. I starają się zaangażować w nią mieszkańców.
Zakończył się remont alei głównej w Parku Skaryszewskim w Warszawie. Wcześniej zamontowano tu – w ramach tej samej inwestycji – zupełnie nowe latarnie. Twa ukwiecanie terenu.
Każdy inwestor planujący budowę musi przebrnąć przez wieloetapowe procedury administracyjne. Im zamierzenie jest poważniejsze, tym więcej trzeba spełnić formalności, czyli uzyskać zgód, pozwoleń, decyzji. Na jakie ułatwienia można liczyć po zmianie przepisów? Jakie problemy mogą pojawić się w praktyce?
Trudno przenieść postulaty strategicznego planowania przestrzennego do sfery regulacyjnej. Przy tej okazji trzeba unikać wielu potencjalnych pułapek.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Artyści „Nowego pokolenia” należą dziś do najbardziej poszukiwanych przez kolekcjonerów. Za znaczącą zmianę należy uznać fakt, że Wojciech Fibak radykalnie zmodyfikował zainteresowania kolekcjonerskie. Obecnie interesuje go już nie malarstwo École de Paris, ale sztuka „Nowego pokolenia po 1989 roku” obok powojennej awangardy.
Wiec pod hasłem „StopPatoWładzy” zorganizowali przed Ministerstwem Sprawiedliwości działacze PiS. Głos zabrał lider ugrupowania Jarosław Kaczyński, który oskarżył rząd o "łamanie konstytucji, ustaw i praw człowieka".
Według wewnętrznego raportu Stellantis ma problemy z rozruchem i zwiększeniem produkcji dwóch ważnych nowych modeli elektrycznych. Chodzi o Citroena i Peugeota.
Malia Obama, starsza córka byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy i jego żony Michelle, zaprezentowała swój pierwszy krótkometrażowy film na Festiwalu Filmów Amerykańskich we francuskim mieście Deauville.
Autonomiczny pojazd ARES-DV Piasecki Aircraft Corporation, o niezwykłej modułowej konstrukcji, przeprowadził pierwszy udany lot. Ma zrewolucjonizować dostawy powietrzne dla amerykańskiej armii.
Fikcyjne zatrudnienie na prywatnej uczelni Emilii H. miało być formą ukrycia łapówki dla jej męża - europosła.
Polacy wystawiają na sprzedaż samochody średnio młodsze i lepiej wyposażone - w stosunku do stycznia o 5 proc. zwiększył się udział pojazdów mniej niż pięcioletnich, a ubyło ofert z autami starszymi. No i przybywa rejestracji nowych aut.
W poniedziałek niezależna komisja rozpocznie przesłuchania pracowników Manchesteru City w związku z nieprawidłowościami finansowymi i naruszeniami przepisów Premier League. Klubowi postawiono 115 zarzutów. Kara może być surowa.
Jarosław Kaczyński z problemów ludzi PiS i otoczenia partii próbuje zrobić atak na demokrację i Kościół. Największa partia opozycyjna podgrzewa atmosferę w Polsce, stawia na polaryzację i broni się przez atak. To nie może skończyć się dobrze.
Skoda chce zdobyć nowych klientów na rynku samochodów elektrycznych za pomocą młodszego brata Enyaqa. Czesi pokazali już Skodę Erloq, kompaktowego SUV-a w formie rzeźby i prototypu. Teraz zaprezentowano pierwsze szkice karoserii i wnętrza.
W nowej książce „Save America” Donald Trump ożywia i rozpowszechnia dawno obaloną teorię spiskową dotyczącą premiera Kanady Justina Trudeau. Miałby on być synem kubańskiego dyktatora Fidela Castro.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał w piątek Małgorzatę Moskwę do pełnienia funkcji prezesa Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie.
Ryzykanci z Wall Street nie poddają się. Wskoczyli na wysoką falę spekulacji sugerujących, że Fed podejmie zdecydowane działania i obstawiają ciecie stóp o 50 punktów bazowych oraz miękkie lądowanie amerykańskiej gospodarki.
Jedna z komisji sejmowych oficjalnie przesłała do drugiej propozycję, przewidującą surowe kary za tzw. outing wbrew woli danej osoby. Wątpliwości ma nawet europoseł Lewicy znany z działań na rzecz LGBT.
Gdy w tym roku rozpoczęła się szkoła Mikałaja mieszkającego na Białorusi, 15-latek odkrył, że nauczyciele i pracownicy nie nazywają go już tym imieniem. Zamiast tego nazywali go Mikołajem, co jest rosyjskim odpowiednikiem jego imienia.
Niskie ceny, które sprawiły, że chińscy sprzedawcy internetowi, w tym Temu i Shein stali się tak popularni wśród amerykańskich konsumentów, mogą wkrótce wzrosnąć, jeśli administracja Bidena ograniczy wykorzystanie luki w prawie handlowym.
Czy Tajwańczycy nie boją się inwazji Chin? I jak się żyje w kraju, gdzie wciąż składa się ofiary duchom? Odpowiada Dorota Chen-Wernik, autorka książki „Tajwan. Nocne targi, herbata z tapioką i e-demokracja”, która od 2002 roku mieszka na Tajwanie.
Magdalena Fręch awansowała do półfinału WTA 500 w Guadalajarze. W turnieju tej rangi 26-letnia tenisistka z Łodzi na tym poziomie nigdy jeszcze nie grała. W poniedziałek będzie na najwyżej pozycji w karierze w światowym rankingu.
W dawnych ogrodach biskupów unickich w Chełmie znaleziono tajemnicze pochówki dziecięce. Czy odkryto pochówek antywampiryczny?
Niż genueński Boris przyniósł ulewne opady deszczu. W południowej Polsce pojawiły się podtopienia, zalania a nawet zagrożenie powodziowe. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada, że może tam spaść nawet 380 litrów wody na metr kwadratowy.
Matt Reeves ujawnił, że nie chce jeszcze kończyć swojej przygody z Batmanem - doczekamy się nie jednej, ale dwóch kolejnych ekranizacji przygód Mrocznego Rycerza.
"Na ile realny jest Pani/Pana zdaniem powrót PiS do władzy po najbliższych wyborach parlamentarnych?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Nie ma i nie powinno być żadnych „standardów kulturowo-politycznych”, jakie spełnić mają kraje kandydujące do UE, poza tymi, które wynikają z zasad i metodologii polityki rozszerzenia zdefiniowanych przez Unię. A te dotyczą niezależności sądów, trójpodziału władz czy wolności wyborów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas