Aktualizacja: 20.04.2025 01:42 Publikacja: 08.02.2023 11:45
Foto: AdobeStock
Jednostki samorządu terytorialnego od pewnego czasu borykają się z problemem rosnących kosztów energii elektrycznej. Wzrastające o kilkaset procent ceny zakupu energii elektrycznej czy też wielokrotnie unieważniane przetargi nie dziwią już w zasadzie nikogo.
W konsekwencji samorządy niejednokrotnie decydują się na radykalne kroki – czasowe zamknięcia obiektów użyteczności publicznej, ograniczenia w oświetleniu ulic czy wyłączanie iluminacji budynków w niektórych ośrodkach stały się już niemal standardem. Nie ulega przy tym wątpliwości, że energia elektryczna nabywana przez samorządy jest w istotnej części konsumowana przez – niejednokrotnie wyeksploatowane i nieefektywne energetycznie – systemy oświetlenia ulicznego. W wielu przypadkach wartym rozważenia pomysłem na ich modernizację wraz z jednoczesnym obniżeniem zapotrzebowania na energię elektryczną może być realizacja takiego projektu w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Warto przy tym wskazać, że rozwój tego modelu realizacji zadań publicznych w sektorze oświetlenia ulicznego jest wprost ujęty w wydanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a wyznaczającym ramy transformacji energetycznej w Polsce dokumencie strategicznym pn. „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.”.
Choć to rada gminy inicjuje założenie spółki komunalnej, późniejszy jej wpływ na działalność spółki jest ogranic...
Przepisy dają radnym uprawnienia informacyjne dotyczące spółek komunalnych. Czy to szansa na realną kontrolę i l...
Wynik rozpoznania zarzutu w sprawie egzekucji administracyjnej ma bezpośrednie przełożenie na badanie podstaw do...
Pozwolenia na budowę i konserwatorskie nie mogą zastąpić nakazu konserwatorskiego, bo udzielają one jedynie „pra...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Prawidłowość i jakość sporządzonej opinii oraz kompetencje merytoryczne, wykształcenie czy posiadanie wiedzy spe...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas