Marek Kobylański: Rowerzyści na ulicach. Sporo jeszcze trzeba poprawić

Według danych GUS w 2020 r. łączna długość dróg dla rowerów w naszym kraju, które znajdowały się pod zarządem jednostek samorządu terytorialnego, wyniosła 17,3 tys. km. Rowerzyści na ulicach naszych miast to już nieodzowny element naszej rzeczywistości. Chociaż w niektórych miastach można odnieść wrażenie, że ścieżek rowerowych nieustannie przybywa, to cały czas jest jeszcze wiele do zrobienia.

Publikacja: 04.05.2023 11:23

Marek Kobylański: Rowerzyści na ulicach. Sporo jeszcze trzeba poprawić

Foto: Adobe Stock

Sprawie infrastruktury rowerowej w polskich miastach przyjrzała się ostatnio Najwyższa Izba Kontroli. NIK zbadała, czy działania podejmowane przez samorządy miast zapewniały prawidłowe utrzymanie i rozwój infrastruktury rowerowej. Kontrolą objęto dziesięć urzędów miast i dziesięć zarządów dróg miejskich. Założone w licznych dokumentach strategicznych cele związane z utrzymaniem i rozwojem miejskich sieci infrastruktury rowerowej na ogół nie zostały osiągnięte. Jak stwierdziła NIK, żaden ze skontrolowanych zarządów dróg nie sporządzał obowiązkowych projektów planów rozwoju sieci drogowej. Wydatki, jakie ponoszą samorządy miejskie na infrastrukturę dla cyklistów, nie są małe. Na jej utrzymanie skontrolowane przez NIK zarządy dróg przeznaczyły w badanym okresie łącznie 1,23 mld zł. Kontrolerzy NIK przeprowadzili oględziny wybranych odcinków i niestety wykryli dość sporo nieprawidłowości, które mogły mieć niekorzystny wpływ na komfort i bezpieczeństwo zarówno rowerzystów, jak i innych uczestników ruchu.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Radny bez kontroli nad mieniem komunalnym
Administracja
Czy radny może przeprowadzić kontrole w spółce komunalnej?
Administracja
Miasto zapłaci, bo właściciel auta zapomniał o formalności. Wyrok WSA
Administracja
To, że zabytek wymaga rozbiórki, nie uchroni przed karą za zaniechanie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja
Podatnik, zaniżając wartość budowli, musi się liczyć z sankcjami