Przeciwdziałanie przemocy ma wyglądać inaczej

Zmieni się sposób funkcjonowania, skład oraz organizacja pracy zespołów interdyscyplinarnych, w ramach których gminy realizują obowiązek przeciwdziałania przemocy domowej.

Publikacja: 04.05.2023 10:45

Przeciwdziałanie przemocy ma wyglądać inaczej

Foto: Adobe Stock

Jeszcze w listopadzie 2022 r. do Sejmu wpłynął ważny projekt zmian do ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. 15 marca 2023 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ww. nowelizację. Wprowadzone zmiany mają na celu zapewnienie skuteczniejszej ochrony osobom, których dotyka przemoc domowa. Nowelizacja opublikowane została 21 marca ( DzU z 2023 r., poz. 535) i większość jej przepisów zacznie obowiązywać od 21 czerwca.

Podstawową zmianą, jaką wprowadza ustawa z 9 marca 2023 r., jest zmiana pojęcia przemocy. Ustawodawca zastąpił pojęcie „przemocy w rodzinie” pojęciem „przemocy domowej”. Co to oznacza w praktyce? Dotychczasowa regulacja dotyczyła wyłącznie stosowania „przemocy w rodzinie”, co mogło wykluczać z zakresu stosowania ustawy osoby pozostające w nieformalnych związkach. Praktyka wskazuje jednak, że do przemocy dochodzi nie tylko na gruncie „sformalizowanej rodziny”. Obecnie zakresem ochrony objęci zostaną także np. byli małżonkowie. Do dotychczasowej definicji przemocy w rodzinie dodano także przemoc o charakterze ekonomicznym oraz cyberprzemoc.

Pozostało 82% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Administracja
Dotacje oświatowe. Na co wolno przeznaczyć, jak rozliczyć, jak wygląda kontrola RIO?
Administracja
Nadzór architektoniczno-budowlany. Jakie ma obowiązki i uprawnienia? Kiedy rozbiórka samowoli budowlanej?
Administracja
To władze związku zawodowego muszą dbać o aktualność adresu?
Administracja
Jak utrzymać dobrą kondycję finansową gminy?
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Administracja
Czy wartość kursu językowego dla pracownika może być zwolniona z PIT?