Aktualizacja: 19.04.2025 21:46 Publikacja: 04.05.2023 10:45
Foto: Adobe Stock
Jeszcze w listopadzie 2022 r. do Sejmu wpłynął ważny projekt zmian do ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. 15 marca 2023 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ww. nowelizację. Wprowadzone zmiany mają na celu zapewnienie skuteczniejszej ochrony osobom, których dotyka przemoc domowa. Nowelizacja opublikowane została 21 marca ( DzU z 2023 r., poz. 535) i większość jej przepisów zacznie obowiązywać od 21 czerwca.
Podstawową zmianą, jaką wprowadza ustawa z 9 marca 2023 r., jest zmiana pojęcia przemocy. Ustawodawca zastąpił pojęcie „przemocy w rodzinie” pojęciem „przemocy domowej”. Co to oznacza w praktyce? Dotychczasowa regulacja dotyczyła wyłącznie stosowania „przemocy w rodzinie”, co mogło wykluczać z zakresu stosowania ustawy osoby pozostające w nieformalnych związkach. Praktyka wskazuje jednak, że do przemocy dochodzi nie tylko na gruncie „sformalizowanej rodziny”. Obecnie zakresem ochrony objęci zostaną także np. byli małżonkowie. Do dotychczasowej definicji przemocy w rodzinie dodano także przemoc o charakterze ekonomicznym oraz cyberprzemoc.
Choć to rada gminy inicjuje założenie spółki komunalnej, późniejszy jej wpływ na działalność spółki jest ogranic...
Przepisy dają radnym uprawnienia informacyjne dotyczące spółek komunalnych. Czy to szansa na realną kontrolę i l...
Wynik rozpoznania zarzutu w sprawie egzekucji administracyjnej ma bezpośrednie przełożenie na badanie podstaw do...
Pozwolenia na budowę i konserwatorskie nie mogą zastąpić nakazu konserwatorskiego, bo udzielają one jedynie „pra...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Prawidłowość i jakość sporządzonej opinii oraz kompetencje merytoryczne, wykształcenie czy posiadanie wiedzy spe...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas