Marek Kobylański: Sprawa wpisów do gminnej ewidencji zabytków rozstrzygnięta

Po wielu latach rozstrzygnięta została sprawa wpisów do gminnej ewidencji zabytków. Trybunał Konstytucyjny 11 maja orzekł, że art. 22 ust. 5 pkt 3 ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami w zakresie, w jakim ogranicza prawo własności nieruchomości przez dopuszczenie ujęcia nieruchomości jako zabytku nieruchomego w gminnej ewidencji zabytków, bez zapewnienia właścicielowi gwarancji ochrony prawnej przed dokonaniem takiego ograniczenia, jest niezgodny z konstytucją.

Publikacja: 17.05.2023 11:58

Marek Kobylański: Sprawa wpisów do gminnej ewidencji zabytków rozstrzygnięta

Foto: Adobe Stock

Rozstrzygnięcie to jest o tyle istotne, że włączenie nieruchomości do gminnej ewidencji zabytków powoduje istotne ograniczenia, w szczególności w zakresie korzystania z prawa własności. Na problem, o którym mowa, od wielu lat zwracał uwagę m.in. rzecznik prawa obywatelskich. Zagadnienie to po tym, jak trafiło do Naczelnego Sądu Administracyjnego, rozstrzygnął ostatecznie TK.

Teraz więc zarówno obywatele, jak i organy gminy mają jasność, że nie powinno następować wpisywanie nieruchomości do gminnej ewidencji zabytków bez zapewnienia właścicielowi gwarancji ochrony prawnej przed dokonaniem takiego wpisu.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Radny bez kontroli nad mieniem komunalnym
Administracja
Czy radny może przeprowadzić kontrole w spółce komunalnej?
Administracja
Miasto zapłaci, bo właściciel auta zapomniał o formalności. Wyrok WSA
Administracja
To, że zabytek wymaga rozbiórki, nie uchroni przed karą za zaniechanie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja
Podatnik, zaniżając wartość budowli, musi się liczyć z sankcjami