Aktualizacja: 17.01.2025 22:03 Publikacja: 28.06.2023 11:32
Foto: Adobe Stock
Pod koniec kwietnia br. Najwyższa Izba Kontroli opublikowała informacje na temat kontroli jednostek administracji rządowej takich jak ministerstwa czy urzędy wojewódzkie w zakresie przestrzegania przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej. Kontrolą objęta została także Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Wnioski płynące z kontroli wskazują, że mechanizm dostępu do informacji publicznej i skorelowane z nim obowiązki organów administracji publicznej wciąż bywają wyzwaniem dla urzędów, jednak w zasadniczej mierze przepisy są przez nie respektowane.
Ustawa o samorządzie gminnym zakazuje radnym prowadzenia określonej działalności gospodarczej. Przewiduje też sankcje za złamanie tego zakazu.
Zakazu prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia powiatu nie można rozciągnąć na prowadzenie szkoły niepublicznej.
Długość okresów wykluczenia wskazuje art. 111 prawa zamówień publicznych. Kontrowersje budzi termin, od którego liczy się wykluczenie.
Legalność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może zostać zakwestionowana poprzez wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Spółka komunalna wykonująca zadania publiczne ma obowiązek udostępniania informacji publicznej jej dotyczącej, jak i związanej z podejmowaną przez nią działalnością, na wniosek albo w Biuletynie Informacji Publicznej.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
To, czy przeciwko wójtowi gminy wpłynęło oficjalne oskarżenie o mobbing w pracy, stanowi informację publiczną, bo dotyczy działalności osoby pełniącej funkcje publiczne i jego podwładnych.
A gdybyśmy tak dyskusję o przyszłości prawa do informacji w Polsce zaczęli, stawiając w centrum „troskę o państwo”, a nie „nadużywanie”?
e-Doręczenia, czyli cyfrowy odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, zaczęły powszechnie obowiązywać wraz z początkiem 2025 roku. Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśniło, jak osoby bez aktywnej skrzynki do e-Doręczeń mogą korespondować z urzędami.
Spółka komunalna wykonująca zadania publiczne ma obowiązek udostępniania informacji publicznej jej dotyczącej, jak i związanej z podejmowaną przez nią działalnością, na wniosek albo w Biuletynie Informacji Publicznej.
Strategie rozwoju są kluczowym wyzwaniem, umożliwiającym połączenie sfery strategicznej i regulacyjnej w planowaniu przestrzennym.
To, że samorząd zawodowy np. doradców podatkowych ma określone uprawnienia publiczne, z automatu nie uprawnia go do żądania tzw. informacji przetworzonej. Musi konkretnie wykazać, dlaczego jest to istotne dla interesu publicznego.
Służba publiczna to nie jest praca w przedsiębiorstwie i tak nie powinniśmy jej postrzegać. Służba publiczna to praca w imieniu państwa dla społeczeństwa, a cechuje ją odpowiedzialność, bezstronność, profesjonalizm, neutralność polityczna, a nawet ofiarność – mówi prof. Jolanta Itrich-Drabarek.
Nie ulega wątpliwości, że zdjęcia portretowe w dokumentach urzędowych jawią się nader monotonnie, a nierzadko wręcz rażą swoją sztucznością. Ciekawy przypadek próby przełamania tej dokumentowej rutyny gościł niedawno na wokandzie czeskiego Sądu Konstytucyjnego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas