Działania przy niezwłocznym usunięciu odpadów

Jeśli władający nieruchomością nie może lub nie chce wskazać wytwórcy odpadów lub składującego odpady, wtedy on ponosi odpowiedzialność administracyjną. Wydanie rozstrzygnięcia w trybie art. 26 ustawy o odpadach wymaga rozpatrzenia dowodów.

Publikacja: 23.08.2023 10:00

Działania przy niezwłocznym usunięciu odpadów

Foto: AdobeStock

Nie ulega wątpliwości, że zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego, a także dla środowiska mogą stanowić określone odpady. Dlatego tak ważne jest działanie w celu ich usunięcia, a przede wszystkim brak zwłoki w tym działaniu.

Posiadacz odpadów jest obowiązany do niezwłocznego usunięcia odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania. W przypadku nieusunięcia odpadów wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w drodze decyzji wydawanej z urzędu, nakazuje posiadaczowi odpadów usunięcie odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania, z wyjątkiem przypadku, gdy obowiązek usunięcia odpadów jest skutkiem wydania decyzji o cofnięciu decyzji związanej z gospodarką odpadami, stwierdzenia nieważności, uchylenia lub wygaśnięcia decyzji związanej z gospodarką odpadami (art. 26 ust. 1–2 u.o.).

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Teresa Siudem: Samorządowe spółki komunalne bez przetargu
Administracja
Zamówienie in-house? Gmina musi mieć powód, by go udzielić
Administracja
Strona postępowania o wydanie decyzji o warunkach zabudowy
Administracja
Czy sprzedaż nieruchomości gruntowej na rzecz użytkownika wieczystego podlega VAT?
Administracja
Czy sołtysowi można wypłacić dietę choćby za jeden dzień? WSA rozstrzygnął