Działania przy niezwłocznym usunięciu odpadów

Jeśli władający nieruchomością nie może lub nie chce wskazać wytwórcy odpadów lub składującego odpady, wtedy on ponosi odpowiedzialność administracyjną. Wydanie rozstrzygnięcia w trybie art. 26 ustawy o odpadach wymaga rozpatrzenia dowodów.

Publikacja: 23.08.2023 10:00

Działania przy niezwłocznym usunięciu odpadów

Foto: AdobeStock

Nie ulega wątpliwości, że zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego, a także dla środowiska mogą stanowić określone odpady. Dlatego tak ważne jest działanie w celu ich usunięcia, a przede wszystkim brak zwłoki w tym działaniu.

Posiadacz odpadów jest obowiązany do niezwłocznego usunięcia odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania. W przypadku nieusunięcia odpadów wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w drodze decyzji wydawanej z urzędu, nakazuje posiadaczowi odpadów usunięcie odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania, z wyjątkiem przypadku, gdy obowiązek usunięcia odpadów jest skutkiem wydania decyzji o cofnięciu decyzji związanej z gospodarką odpadami, stwierdzenia nieważności, uchylenia lub wygaśnięcia decyzji związanej z gospodarką odpadami (art. 26 ust. 1–2 u.o.).

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Administracja
Teresa Siudem: Czy postępowanie administracyjne przyspieszy?
Administracja
Zmiany w postępowaniu administracyjnym – jak stosować prawo w praktyce
Administracja
Jak prawidłowo oznaczyć stronę postępowania?
Administracja
Czy gmina może odliczyć VAT od budowy lodowiska wniesionego aportem do spółki?
Administracja
Czy komisja rewizyjna może kontrolować spółkę?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama