Wadliwie skonstruowane normy uniemożliwiają realizację celów

W praktyce w wielu przypadkach intencje ustawodawcy związane z kształtem gminnych systemów odpadowych rażąco odbiegają od obowiązujących przepisów.

Publikacja: 06.09.2023 12:14

Wadliwie skonstruowane normy uniemożliwiają realizację celów

Foto: Adobe Stock

Komentowany wyrok jest już kolejnym orzeczeniem NSA odnoszącym się do przesłanek określenia przez wójta – burmistrza, prezydenta miasta – opłaty podwyższonej za gospodarowanie odpadami komunalnymi na skutek stwierdzenia niedopełnienia przez właściciela nieruchomości obowiązku selektywnego ich zbierania.

NSA kolejny raz stwierdził, że kwestia „krotności” czy „notoryjności” naruszeń obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych nie ma znaczenia z punktu widzenia odpowiedzialności finansowej właściciela nieruchomości w rozumieniu przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Tym samym sąd administracyjny kolejny raz opowiedział się za literalną wykładnią przepisów ustawy czystościowej, odrzucając interpretację nawiązującą do uzasadnienia przepisów ustawy nowelizującej wprowadzającej przepisy stanowiące podstawę wydania kontrolowanych przez sąd decyzji. Należy przypomnieć, że intencją projektodawców było, aby odpowiedzialność w tym zakresie nie dotyczyła „sytuacji, kiedy w wyniku pomyłki o charakterze incydentalnym dany odpad zostanie zdeponowany do nieodpowiedniego pojemnika”.

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Administracja
Dotacje oświatowe. Na co wolno przeznaczyć, jak rozliczyć, jak wygląda kontrola RIO?
Administracja
Nadzór architektoniczno-budowlany. Jakie ma obowiązki i uprawnienia? Kiedy rozbiórka samowoli budowlanej?
Administracja
To władze związku zawodowego muszą dbać o aktualność adresu?
Administracja
Jak utrzymać dobrą kondycję finansową gminy?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Administracja
Czy wartość kursu językowego dla pracownika może być zwolniona z PIT?