Podstawy zwolnienia od opłaty targowej

Skoro podatnicy podatku od nieruchomości w związku z przedmiotami opodatkowania położonymi na targowiskach są zwolnieni od opłaty targowej, to zasadą przy sprzedaży na targowiskach jest ponoszenie opłaty targowej albo podatku od nieruchomości – wynika z wyrok NSA.

Publikacja: 06.09.2023 11:25

Podstawy zwolnienia od opłaty targowej

Foto: Adobe Stock

W art. 16 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 70, dalej: u.p.o.l.) – w obecnej treści, gdyż przepis ten przechodził kilka modyfikacji – ustawodawca zwolnił od opłaty targowej: (1) osoby i jednostki wymienione w art. 15 ust. 1, które są podatnikami podatku od nieruchomości w związku z przedmiotami opodatkowania położonymi na targowiskach, (2) rolników i ich domowników prowadzących w piątki i soboty handel w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy z 29 października 2021 r. o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników (DzU poz. 2290).

Pozostało 93% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Administracja
Jak gminy powinny przygotować się do reformy planistycznej?
Administracja
Teresa Siudem: Planistyczna karuzela dopiero przed nami
Administracja
Czy gmina może wynająć lokal bibliotece?
Administracja
Polska i Saksonia wzmocnią współpracę w zakresie edukacji, kultury i turystyki
Administracja
Kiedy płatnik może wnioskować o stwierdzenie nadpłaty podatku u źródła?
Administracja
Zabezpieczenie źródła trzeba uwzględnić w rozliczeniu CIT