Aktualizacja: 17.03.2025 19:02 Publikacja: 20.03.2024 02:00
Foto: Adobe Stock
Brak nauczycieli w szkołach staje się globalnym problemem. W Polsce największy problem jest w szkołach branżowych, w których brakuje nauczycieli mogących nauczać przedmiotów zawodowych. Ustawa z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe w art. 15 wprowadza możliwość zatrudnienia osoby niebędącej nauczycielem, mającej przygotowanie uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć. Przepis ten umożliwia też przyznanie takiej osobie wynagrodzenia w wysokości wyższej, ponad 184 proc. kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej. W takiej sytuacji to organy prowadzące szkoły mogą upoważniać dyrektorów szkół, w indywidualnych przypadkach, do przyznawania takiego wynagrodzenia. Prawo oświatowe nie wskazuje jednak, w jakiej formie powinno się udzielić stosownego upoważnienia. Co więcej, okazuje się, że prawo to jest rzadko stosowane w praktyce.
Do złożenia oświadczeń majątkowych zobowiązane są osoby pełniące funkcje publiczne. Nie wszystko jednak w tych oświadczeniach jest takie oczywiste.
Do 31 marca członkowie służby cywilnej muszą złożyć oświadczenia majątkowe. Co grozi za niedopełnienie tego obowiązku?
Zasady równości nie można interpretować jako nakazu stanowienia norm o takiej samej treści dla wszystkich osób – wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu ws. skargi na bon turystyczny.
To nie art. 28 kodeksu postępowania administracyjnego, a art. 28 ust. 2 Prawa budowlanego określa kryteria uznania danego podmiotu za stronę postępowania o wydanie pozwolenia na budowę.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków do działania 1.5 programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko. Przedmiotem naboru jest dofinansowanie projektów dotyczących usuwania niewłaściwie składowanych lub magazynowanych odpadów i w konsekwencji likwidowania lub ograniczania wywołanego przez nie zagrożenia dla ludzi lub środowiska.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Podobnie jak kiedyś w fabrykach, tak teraz w biurach firmy zaczynają dzielić stanowiska na mniejsze, wyspecjalizowane zadania, które można przydzielać różnym osobom. Albo AI.
Pandemia zakończyła modę na niezbyt lubiane przez pracowników otwarte biura open space. Co je teraz zastąpi?
Gdy nastroje społeczne nie wpisują się dobrze w wyborcze scenariusze, banki stają się wygodnym obiektem ataków polityków. W gospodarce, w której są głównym źródłem finansowania, to gorzej niż zbrodnia, to błąd.
Nie tylko wśród pracowników, ale także wśród pracodawców większość badanych popiera ujawnianie wysokości wynagrodzeń, choć niekiedy z zastrzeżeniami.
W 2024 r. gwałtownie, bo o ponad 14 proc., wzrosła liczba jednodniowych zwolnień lekarskich – wynika z najnowszego raportu ZUS.
Wielomilionowe wynagrodzenia zarządów w sektorze finansowym w Polsce to już norma. Ale do zachodnich kolegów naszym szefom banków wciąż daleko.
• Ważna informacja dla firm korzystających z obniżonej ceny prądu • Czy przedsiębiorca może rozliczać w kosztach odpisy amortyzacyjne od otrzymanych w darowiźnie środków trwałych? • Owoce i warzywa dla zatrudnionych. Nowa interpretacja fiskusa • Zmiany w raportowaniu schematów podatkowych. Chodzi o tajemnicę zawodową • Rząd przyjął pierwszy pakiet deregulacyjny. Ale zrobił mniej, niż pierwotnie zapowiadał • Kary dla firm za naruszenie prawa pracy? Jest decyzja Senatu • Czy pracownik może teraz bezkarnie donosić do skarbówki na szefa? • Ważne terminy na ten tydzień
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas